RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Obudziła się w trakcie eutanazji. Córka i zięć ją przytrzymali, lekarka dokończyła „zabieg”

Do eutanazji 74-latki doszło 22 kwietnia 2016 roku (fot. Shutterstock/giggsy25)
Do eutanazji 74-latki doszło 22 kwietnia 2016 roku (fot. Shutterstock/giggsy25)

Najnowsze

Popularne

W sądzie rejonowym w Hadze w Holandii rozpoczęła się rozprawa emerytowanej lekarki, która w 2016 r. przeprowadziła eutanazję na pacjentce cierpiącej na chorobę Alzheimera; kobieta w czasie zabiegu miała stawiać opór – informuje BBC.

Watykan o eutanazji 17-letniej Holenderki: Porażka ludzkości

„Wielką porażką ludzkości” nazwał Watykan eutanazję 17-letniej Holenderki, która poprosiła o nią, argumentując, że jako ofiara gwałtu w...

zobacz więcej

Do eutanazji 74-latki doszło 22 kwietnia 2016 r. Cztery lata wcześniej kobieta napisała oświadczenie, w którym zastrzegła, że chce zostać poddana eutanazji, gdy zajdzie konieczność oddania jej do domu opieki. Pacjentka podkreśliła jednak, że chce mieć możliwość wybrania momentu śmierci, „kiedy uzna, że nadszedł czas”.

Kiedy nadszedł taki moment, lekarka uznała, że czas przeprowadzić eutanazję. Diagnozę potwierdziło dwóch niezależnych lekarzy.

W dniu eutanazji 74-latce podano rozpuszczone w kawie tabletki uspokajające, które doprowadziły do tego, że straciła przytomność. Jednak w trakcie „zabiegu” kobieta obudziła się i musiała być przytrzymywana przez córkę i jej męża.

Mimo, że sprawę postanowiła zbadać prokuratura, lekarce nie grożą żadne konsekwencje. Po jej stronie stoi rodzina zmarłej.

Prokuratura zarzuca lekarce, że nie podjęła wystarczających wysiłków, by dowiedzieć się, czy pacjent nadal chciał zakończyć życie.

– Kluczowym pytaniem w tej sprawie jest to, jak długo lekarz powinien nadal konsultować się z pacjentem z demencją, jeśli pacjent wcześniej poprosił o eutanazję – powiedziała w rozmowie z BBC rzeczniczka prokuratury Sanna van der Harg. Jak dodała „nie wątpimy w uczciwe zamiary lekarza”.

Córka kobiety poddanej eutanazji dziękuje lekarce za „wyzwolenie jej matki z mentalnego więzienia, w którym się znalazła”.

Wyrok zapadnie prawdopodobnie za ok. dwa tygodnie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej