RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ścieki spływają do Wisły. Awaria oczyszczalni w Warszawie

W warszawskiej oczyszczalni ścieków Czajka doszło do awarii; nieczystości spływają do Wisły – poinformował podczas briefingu prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Chodzi o problemy z systemem przesyłowym. W stołecznym ratuszu działa sztab kryzysowy.

Trzaskowski rozpoczął akcję w stolicy. Poproszono go o… naprawę drzwi [WIDEO]

Rafał Trzaskowski zainaugurował akcję „Otwarte drzwi dla Warszawy”, podczas której będzie się spotykał z mieszkańcami stolicy. Już na początku,...

zobacz więcej

– Zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzje o tym, by dokonać kontrolowanego spustu nieczystości do Wisły. Ta decyzja zapadła dzisiaj w godzinach rannych. Ja chciałem wszystkich uspokoić, woda pitna jest bezpieczna. Odbył się sztab kryzysowy, specjalnie by rozmawiać o tym, jak ta sytuacja wygląda – powiedział Trzaskowski. 

Jak mówił prezydent Warszawy, „kolektor uległ awarii, on odprowadza ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni ścieków Czajka”. – Te ścieki w sposób kontrolowany są wypuszczane do Wisły. No i w momencie kiedy ta awaria zostanie usunięta, to ten kolektor będzie funkcjonował – dodał. Stwierdził też, że spust ścieków to trzy metry sześcienne na sekundę. 

– Z naszych obliczeń wynika, że Wisła, która będzie odprowadzać te ścieki dotrze do Płocka za około 50 godzin, bo to jest pierwsza miejscowość, w której mamy tego typu ujęcia wody – powiedział. 

W związku z awarią w urzędzie miasta zwołano po godz. 12 sztab kryzysowy. 

 
Oczyszczalnia Ścieków Czajka w Warszawie (fot. pl.wikipedia.org)
Oczyszczalnia Ścieków Czajka w Warszawie (fot. pl.wikipedia.org)

źródło:
Zobacz więcej