„Tegoroczne wakacje bezpieczniejsze niż przed rokiem”

Było o 400 wypadków drogowych mniej niż w poprzednie wakacje (fot. PAP/Marcin Bieleckii)

– Tegoroczne wakacje były bezpieczniejsze od poprzednich – poinformował w środę sekretarz stanu z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński. Z przekazanych przez niego danych wynika, że na drogach było mniej wypadków, mniej rannych i ofiar. Zieliński zaapelował także o ostrożność w czasie powrotów z wakacji.

Ojciec z synem topili się w morzu. Nastolatki bohaterkami

Dwie nastoletnie siostry uratowały ojca z synem topiących się w morzu. Do zdarzenia doszło na południowo-wschodnim wybrzeżu Szkocji. Na początku...

zobacz więcej

W konferencji w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, poza Jarosławem Zielińskim, udział wzięli sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber, komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny PSP gen. bryg. Leszek Suski oraz główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur.

Zieliński podkreślił, że mijające wakacje były bezpieczniejsze niż rok temu i w latach poprzednich. Według przekazanych przez niego danych (na okres od 20 czerwca do środy) o 400 spadła liczba wypadków w zestawieniu z ubiegłym rokiem. Rannych w ich wyniku było o 600 mniej, a zabitych – o 14 mniej. Minister wyraził przy tym nadzieję, że kolejne dni „nie pogorszą statystyk”.

Jak zaznaczył, niektóre liczby trzeba jednak odnotować z niepokojem i apelować o większą rozwagę. Problemem nadal jest prędkość, która jest jedną z głównych przyczyn wypadków, także śmiertelnych. Policja w tym roku zatrzymała 9,5 tys. praw jazdy, za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym.

– To wzrost o 100 proc. w stosunku do ubiegłego roku – podkreślił Zieliński.

Wzmożone kontrole w weekend

Na drogach codziennie czuwało około 4 tys. policjantów. Jeszcze więcej funkcjonariuszy będzie czuwać w najbliższy weekend – w czasie powrotów z wakacyjnych wyjazdów. Nad bezpieczeństwem czuwać będzie oko 4,5 tys. funkcjonariuszy. Jak wskazał Zieliński, będzie to połączone z innym wysiłkiem służb – z zabezpieczeniem obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

– Musimy i powinniśmy wszyscy zrobić, co możliwe, żeby te powroty były bezpieczne – podkreślił Zieliński. Zwrócił się przy tym do organizatorów wypoczynku letniego, przewoźników, rodziców, opiekunów i młodzieży o ostrożność, aby wszyscy wrócili cali i zdrowi do swoich zajęć.

źródło:

Zobacz więcej