RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Logo sieci fast foodów w Łazienkach. „Sukces! Zdjęli pływające szkaradztwo”

Logo McDonald's ustawiono przez Pałacem na Wodzie (fot. FB/Jan Śpiewak)

Ogromy znak sieci McDonald’s został usunięty ze stawu w Łazienkach Królewskich – poinformował w mediach społecznościowych Jan Śpiewak, działacz ruchów miejskich. „Sukces! Zdjęli pływające szkaradztwo” – napisał aktywista.

„Magazyn śledczy Anity Gargas”: Kulisy interesów miliardera Jerzego Staraka w Łazienkach

Złoty interes miliardera Jerzego Staraka i jego żony Anny Woźniak-Starak w letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Łazienki...

zobacz więcej

We wtorek rano Śpiewak zamieścił post informujący o tym, że ogromny znak McDonald’s pływa przed Pałacem na Wodzie w Łazienkach Królewskich. Ocenił, że wygląda na to, iż korporacja wynajęła sobie pałac na cały dzień. „Wstyd dla dyrekcji parku i jego zwierzchników, którzy pozwalają na komercjalizację i niszczenie niepowtarzalnego klimatu i charakteru Łazienek Królewskich” – podkreślił.

W tej sprawie interweniował również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wystosował pismo do Jakuba Lewickiego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, z pytaniem, czy wydał zgodę na takie działania na terenie parku.

„Ze zdumieniem przyjąłem wiadomość o odbywającej się w Łazienkach Królewskich komercyjnej imprezie jednej z firm. Zdziwienie spotęgował fakt, że wydarzeniu towarzyszy ingerencja wizualna w sam widok zespołu pałacowo-parkowego” – napisał prezydent stolicy. Zaznaczył przy tym, że Pałac na Wodzie jest to jeden z najcenniejszych zespołów pałacowo-parkowych w Polsce i jest zabytkiem o randze światowej.

„Organizacja w Pałacu tego typu komercyjnych wydarzeń, a także ustawienie w tym miejscu wielkiego szyldu nie tylko licuje z powagą obiektu, a też dewastuje widok na sam Pałac” – zauważył Trzaskowski.

Prezydent przypomniał również, że Łazienki Królewskie to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. „Brutalną ingerencję wizualną prywatnej firmy w widok zespołu pałacowo-parkowego uważam za skandal” – napisał Trzaskowski na Twitterze.

źródło:

Zobacz więcej