RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Minister finansów o pierwszym budżecie bez deficytu: To te pieniądze, których miało nie być

Budżet państwa po raz pierwszy od 30 lat będzie projektem bez deficytu; w krótkim czasie załataliśmy odziedziczoną po rządach PO-PSL lukę VAT-owską, która w liczbach bezwzględnych wynosiła 262 mld zł – powiedział minister finansów Marian Banaś w programie „Gość Wiadomości”. Jak dodał, to efekt reform służb skarbowych i celnych od strony legislacyjnej oraz organizacyjnej.

Premier: Pierwszy raz od czasów transformacji budżet bez deficytu

– Ten budżet po raz pierwszy od czasów transformacji jest budżetem państwa bez deficytu, jest budżetem, który jest zrównoważony – powiedział we...

zobacz więcej

– Kiedy Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe przejmowało stery rządu, luka VAT-owska wynosiła 9 proc. i po ośmiu latach wzrosła do 25-26 proc. To było prawie 262 mld zł w kwotach bezwzględnych – powiedział minister finansów. Przypomniał, że właśnie to było powodem powstania sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń podatku VAT.

Banaś podkreślił, że w ciągu trzech lat rządów Zjednoczonej Prawicy udało się tę lukę obniżyć do 11,5 proc., czyli poniżej średniej europejskiej, która wynosi około 15 proc.

– Nie jesteśmy rządem teoretycznym, ale rządem silnym, który zapewnia bezpieczeństwo finansowe nie tylko dla państwa, ale także obywateli – podkreślił minister.

Wskazał, że w 2015 r. przychody budżetowe były na poziomie 289 mld zł, a w 2018 r. wyniosły już 380 mld zł, „czyli prawie 100 mld zł więcej”. Dalej wymienił, że wpływy z podatku VAT wzrosły ze 123 do 175 mld zł, podatku CIT – z 25 do 35 mld zł, z kolei na dochodach z podatku PIT budżet państwa zyskał 15 mld zł – wzrosły z 45 do 60 mld zł.

Pierwszy budżet państwa bez deficytu? „Po rządach PO i PSL odziedziczyliśmy 50 mld zł deficytu”

– Jaki ostatecznie będzie budżet, zobaczymy już za kilka godzin, kiedy Rada Ministrów zajmie się tym projektem; myślę, że projekt ustawy budżetowej...

zobacz więcej

Jak zaznaczył Marian Banaś, „to są te pieniądze, których miało nie być”. Jego zdaniem uszczelnienie systemu podatkowego było możliwe dzięki wyeliminowaniu „daleko idących patologii” z okresu rządów PO-PSL.

– Wyłudzenia podatków nie były traktowane jako przestępstwo, ale wykroczenie. To wręcz zachęcało oszustów do tego typu działań – powiedział minister.

Banaś przypomniał, że rząd Prawa i Sprawiedliwości w krótkim czasie zmienił przepisy, dzięki czemu teraz wyłudzenia kwot powyżej 10 mln zł jest przestępstwem zagrożonym karą więzienia do 25 lat.

Uszczelnienie systemu podatkowego nie byłoby możliwe, gdyby nie ciężka praca pracowników i funkcjonariuszy, którzy „z takim oddaniem podjęli się tego wyzwania” – ocenił Banaś. Uznał, że im, a także innym służbom – CBA i policji – należą się podziękowania.

Minister poinformował, że projekt budżetu do końca września ma zostać złożony w parlamencie; w środę zostanie przedstawiony Radzie Dialogu Społecznego.

źródło:
Zobacz więcej