RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tusk: Trudno wyobrazić sobie umowę handlową UE z Mercosur, gdy Amazonia płonie

Szef Rady Europejskiej zabrał głos w sprawie porozumienia UE i Mercosur na konferencji przed rozpoczęciem szczytu G7 we francuskim Biarritz (fot. REUTERS/Christian Hartmann)

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w czasie szczytu G7 w Biarritz na południu Francji ocenił, że pod znakiem zapytania stoi proces ratyfikacji umowy handlowej między Unią Europejską a południowoamerykańskim Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur). – Trudno wyobrazić sobie harmonijną akceptację porozumienia przez kraje UE, o ile rząd Brazylii pozwala na niszczenie zielonych płuc Ziemi – powiedział Tusk dziennikarzom, odnosząc się do pożarów trawiących brazylijskie lasy Amazonii.

„Wall Street Journal”: Ws. pożarów w Amazonii celebryci wprowadzają w błąd

Problem pożarów w Amazonii jest bardziej złożony, niż wynika to z dramatycznych zdjęć zamieszczanych w mediach społecznościowych. Deforestacja...

zobacz więcej

Negocjacje dotyczące umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a grupą Mercosur, do której należą – oprócz Brazylii – m.in. Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj, zakończyły się w czerwcu.

Jeszcze przed szczytem G7 – trwającym od 24 do 26 sierpnia –krytycznie do działań prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro odnosił się francuski przywódca Emmanuel Macron. Powiedział, że siódemka największych państw świata powinna wywierać presję na brazylijskie władze.

Bolsonaro odpowiedział Marconowi, zarzucając mu „mentalność kolonizatora” i oskarżając, że „instrumentalizuje wewnętrzny problem Brazylii i innych krajów dorzecza Amazonki”.

Po tym francuski prezydent zapowiedział, że jego kraj nie może poprzeć układu o wolnym handlu Unii Europejskiej z Mercosurem, w skład którego wchodzi Brazylia.

Według Berlina „zerwanie porozumień z Mercosur nie przyczyni się do zmniejszenia wyrębu brazylijskich lasów tropikalnych”. Natomiast umowa „zawiera ambitny rozdział na temat zrównoważonego rozwoju i zobowiązujące przepisy w sprawie ochrony klimatu” – zaznaczono.

źródło:
Zobacz więcej