RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Sprawa Kosteckiego: Prokuratura dementuje informacje pełnomocników boksera

2 sierpnia br. bokser Dawid Kostecki został znaleziony w celi martwy. W więzieniu przebywał od 2016 r. (fot. Shutterstock/Tiko Aramyan)
2 sierpnia br. bokser Dawid Kostecki został znaleziony w celi martwy. W więzieniu przebywał od 2016 r. (fot. Shutterstock/Tiko Aramyan)

Najnowsze

Popularne

Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga w Warszawie dementuje informacje przekazywane mediom przez pełnomocników Dawida Kosteckiego dotyczące rzekomego naruszenia procedur związanych z udziałem prokuratora w przesłuchaniu biegłej – przekazał rzecznik tej prokuratury Marcin Saduś.

Śmierć Kosteckiego: nowe informacje ws. monitoringu przy celi

Nagranie z korytarza prowadzącego do celi Dawida Kosteckiego zostało zabezpieczone przez prokuratora w dniu śmierci boksera. W oparciu o zapis...

zobacz więcej

Pełnomocnicy rodziny Dawida Kosteckiego zawnioskowali o wyłączenie jednego z dwóch prokuratorów prowadzących przesłuchania lekarzy, którzy dokonywali oględzin i sekcji zwłok zmarłego boksera. To świadek, którego chcieliśmy przesłuchać – tłumaczył mec. Roman Giertych.

Saduś poinformował, że „prokuratura nie uwzględniła wniosków złożonych przez pełnomocników o wyłączenie prokuratora w czynności przesłuchania biegłej, ponieważ brak przesłanek określonych w Kodeksie postępowania karnego do podjęcia takiej decyzji”.

„Nieprawdą jest więc, że prokuratura nie zajęła stanowiska w przedmiocie wniosku dowodowego o przesłuchanie prokuratora w charakterze świadka, jaki złożyli pełnomocnicy. Wniosek taki został oddalony 26 sierpnia 2019 r., a zatem przed przesłuchaniem biegłej” – wyjaśniła prokuratura.

Jak przekazano, „nieprawdą jest także, że decyzję taką podejmował prokurator, którego wniosek dotyczy”. „Postanowienie to zgodnie z przepisami wydał prokurator bezpośrednio przełożony, czyli zastępca Prokuratora Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie” – wyjaśniono.

Prokuratura zdementowała też informację podawaną przez pełnomocników, jakoby prokurator, o którym mowa w złożonym wniosku, prowadził postępowanie.

„W rzeczywistości prokurator ten nie jest referentem postępowania, a jedynie wykonuje w nim niektóre czynności. Szeroka wiedza tego prokuratora na temat postępowania uzasadnia jego udział w przesłuchaniu biegłej, które ma na celu kompleksowo wyjaśnić okoliczności zdarzenia” – wskazano w oświadczeniu prokuratury.

Film spod celi Kosteckiego. To odpowiedź na zarzuty Bodnara, według którego „zgaszono światło”

Służba Więzienna ujawniła dwa fragmenty nagrania z monitoringu korytarza więziennego przed celą, w której przebywał Dawid Kostecki. Widać na nich...

zobacz więcej

Do śmierci boksera Dawida Kosteckiego doszło 2 sierpnia nad ranem w celi Aresztu Śledczego Warszawa-Białołęka. Kostecki miał się powiesić na pętli z prześcieradła, leżąc w łóżku pod kocem.
B Zlecona przez prokuraturę sekcja zwłok Kosteckiego wykluczyła udział osób trzecich, potwierdzając, że bokser popełnił samobójstwo. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

W samobójstwo nie wierzy rodzina Kosteckiego, którą reprezentują mecenasi Roman Giertych i Jacek Dubois. Przekonywali oni wielokrotnie, że przeprowadzona sekcja zwłok jest niewystarczająca i apelowali o przeprowadzenie jej po raz drugi. Ich zdaniem ślady na ciele boksera wskazywały na udział osób trzecich w jego śmierci.

„Po ponownej analizie dostępnych materiałów, oględzinach ciała zmarłego oraz konsultacji z lekarzami uważamy, że ślady ujawnione na ciele zmarłego Dawida Kosteckiego mogły powstać podczas walki, a zatem wskazują na udział osób trzecich w zdarzeniu” – napisano w oświadczeniu mec. Giertycha i mec. Dubois opublikowanym dwa tygodnie temu.

Służba Więzienna powołała specjalną komisję do wyjaśnienia okoliczności śmierci Kosteckiego. Wstępne ustalenia tego zespołu również wykluczają udział osób trzecich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej