RAPORT

Pogarda

Benedykt XVI skomentował reakcje na jego tekst o przyczynach pedofilii w Kościele

Benedykt XVI przypomniał, że świat bez Boga jest światem bez znaczenia (fot. Grzegorz Galazka/Archivio Grzegorz Galazka/Mondadori/Getty Images)
Benedykt XVI przypomniał, że świat bez Boga jest światem bez znaczenia (fot. Grzegorz Galazka/Archivio Grzegorz Galazka/Mondadori/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Benedykt XVI opublikował krótką notę, w której ustosunkował się do reakcji na jego obszerny tekst o genezie skandali nadużyć seksualnych w Kościele w minionych dziesięcioleciach. Papież senior wskazał na niebezpieczeństwo sytuacji, w której słowo „Bóg” jest w teologii spychane na margines.

Benedykt XVI: Pedofilia narodziła się wraz z upadkiem moralnym 1968 r.

Emerytowany papież Benedykt XVI wyraził opinię, że pedofilia w Kościele narodziła się wraz z „upadkiem” moralnym 1968 r. Media opublikowały esej, w...

zobacz więcej

„Na ile mogę to zobaczyć, w większości reakcji na mój tekst w ogóle nie wspomina się o Bogu, a zatem nie podejmuje się tego, co ja chciałem podkreślić jako kluczową dla tego problemu kwestię” – napisał Benedykt XVI.

W sposób szczególny odniósł się on do tekstu niemieckiej historyk Birgit Aschmann. Zauważył, że mimo swej jednostronności tekst ten może pobudzić do dalszych refleksji. Nie jest jednak zadowalającą odpowiedzią na jego publikację, co jest też typowe dla pozostałych reakcji.

„Wydaje mi się, że na czterech stronach artykułu Pani Aschmann nie pojawia się słowo »Bóg«, które ja postawiłem w centrum problemu” – napisał Benedykt XVI.

Przypomniał on główne tezy swego tekstu: fakt, że świat bez Boga jest światem bez znaczenia, a w społeczeństwie zachodnim Bóg jest nieobecny i nie ma nic do powiedzenia.

„To dlatego jest ono społeczeństwem, w którym coraz bardziej zatraca się miarę człowieka” – przypominał Benedykt XVI i dodał: „Fakt, że artykuł Aschmann, podobnie jak inne znane mi reakcje na mój tekst, pomija centralny fragment mojej argumentacji, pokazuje niebezpieczeństwo sytuacji, w której słowo »Bóg« często wydaje się zepchnięte na margines teologii”.

Obszerną analizę genezy skandalu nadużyć w Kościele Benedykt XVI opublikował w kwietniu. Została ona przygotowana wcześniej, z myślą o kościelnym szczycie, który odbył się w lutym w Watykanie.

Mówiąc o genezie tego problemu Benedykt XVI wskazał na różne czynniki, jak wpływ rewolucji seksualnej na Kościół, rozkład teologii moralnej i rozwój subkultury gejowskiej wśród duchowieństwa. Decydujące znaczenie miał jednak jego zdaniem zanik wiary w Boga. Dlatego też drogą wyjścia z tego kryzysu jest powrót do Boga i żywej wiary.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej