RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Sojuz MS-14 przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Rosyjski transportowy statek kosmiczny MS-14 z robotem humanoidalnym Fiodorem na pokładzie podczas drugiej próby przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – podała agencja TASS. „Przepraszam za spóźnienie. Utknąłem w korku. Zgłaszam gotowość do kontynuowania zadania” – napisano na Twitterze robota Fiodora.

Sojuzowi z robotem Fiodorem nie udało się przycumować do ISS

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz MS-14 z robotem humanoidalnym Fiodorem na pokładzie nie przycumował w sobotę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej...

zobacz więcej

Fiodor wróci na Ziemię 7 września – poinformował szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin.

Podczas pierwszej próby w sobotę Sojuz MS-14 nie zdołał przycumować do stacji z powodu usterki systemu zbliżania – oświadczyło agencji RIA Nowosti źródło w rosyjskiej branży kosmicznej. Próba cumowania została przerwana, gdy statek znajdował się w odległości mniejszej niż 100 metrów od stacji. Po pojawieniu się problemów odprowadzono go na bezpieczną odległość od ISS.

Rakieta nośna Sojuz-2.1а wyniosła statek Sojuz MS-14 na orbitę w czwartek. Na pokładzie statku Rosja wysłała po raz pierwszy w kosmos swego humanoidalnego robota.

Fiodor – a dokładniej, Skybot-F850 bądź FEDOR (Final Experimental Demonstration Object Research) – to robot zaprojektowany do zadań ratowniczych. Ma 180 cm wysokości i waży 160 kg. To nie pierwszy humanoid wysłany w kosmos. Amerykańska NASA wysłała tego rodzaju maszynę w 2011 r., ale potem z niej zrezygnowała.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej