RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Otyłość zmienia zmysł smaku

Otyli mają na języku mniej kubków smakowych (fot. Shutterstock)

Otyłe szczury słabiej reagują na bodźce smakowe niż szczupłe zwierzęta. Sugeruje to, iż wysokotłuszczowa dieta przytłumia zmysł smaku i osłabia jego powiązanie ze spożywaniem pokarmu – czytamy w czasopiśmie „Frontiers in Integrative Neuroscience”.

Styl życia przyczyną epidemii otyłości. Problem dotyczy 600 mln ludzi

600 mln ludzi na całym świecie choruje na otyłość, co stanowi o globalnej skali problemu, a Polacy są w niechlubnej czołówce. Przyczynia się do...

zobacz więcej

Naukowcy z Uniwersytetu Binghamton (USA) podawali szczurom jedzenie o wysokiej zawartości tłuszczu aż do momentu, gdy stały się otyłe. Następnie obserwowali, jak ich komórki nerwowe w rejonie pnia mózgu, a dokładnie struktury zwanej jądrem pasma samotnego, reagują na bodźce smakowe.

Okazało się, że otyłe gryzonie słabiej reagowały na smak niż szczupłe zwierzęta. Odpowiedź ich komórek była opóźniona, przytłumiona i krótsza, choć bardziej rozpowszechniona – otyłe szczury miały więcej neuronów reagujących na smak.

Zdaniem badaczy może to oznaczać, że otyłość będąca efektem spożywania wysokotłuszczowej diety zmniejsza udział zmysłu smaku w zachowaniu związanym z przyjmowaniem pokarmu.

Podobna zależność może występować u ludzi.

– W innych badaniach wykazano, że otyłe myszy i ludzie mają na języku mniej kubków smakowych, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że ludzkie mózgi również przejawiają przytłumioną odpowiedź na smak – mówi profesor psychologii i współautorka badania Patricia Di Lorenzo.

źródło:

Zobacz więcej