RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ogłoszono nazwiska nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych

Nagrody Mediów Publicznych, do których po 11 latach przerwy powróciły Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa, przyznane zostaną w trzech kategoriach: Obraz, Muzyka i Słowo (fot. PAP/Paweł Supernak)
Nagrody Mediów Publicznych, do których po 11 latach przerwy powróciły Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa, przyznane zostaną w trzech kategoriach: Obraz, Muzyka i Słowo (fot. PAP/Paweł Supernak)

Nagrody Mediów Publicznych, do których po 11 latach przerwy powróciły Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa, przyznane zostaną w trzech kategoriach: Obraz, Muzyka i Słowo. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 16 września w Teatrze Polskim w Warszawie. Listę nominowanych podano we wtorek podczas konferencji prasowej.

TVP, Polskie Radio i PAP wznawiają Nagrody Mediów Publicznych

Treścią mediów publicznych jest przede wszystkim kultura; było oczywiste, że ten mecenat, który towarzyszył mediom publicznym od lat, wymaga...

zobacz więcej

Wśród nominowanych w kategorii Obraz są – Wojciech Korkuć, Wawrzyniec Kostrzewski, Bolesław Pawica, Zbigniew Rytel i Krzysztof Talczewski. Dziennikarz TVP Przemysław Babiarz, który prezentował nominowanych do nagrody w kategorii Obraz, powiedział, że kapituła wzięła pod uwagę obraz telewizyjny, jak i sztuki plastyczne. Podkreślił też, że „jesteśmy w dość szczególnym czasie, kilka miesięcy po roku stulecia”.

– Braliśmy pod uwagę dokonania tychże twórców w tym roku, ale nie tylko. Bo ta formuła jest przecież szeroka dotyczy też całokształtu twórczości. Formuła Obraz jest szalenie pojemna, ponieważ bierzemy pod uwagę nie tylko obraz telewizyjny ale np. sztuki plastyczne – powiedział Babiarz.

Nominowani do kategorii Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka to Marek Moś, Janusz Prusinowski, Józef Skrzek, Jan Ptaszyn-Wróblewski i Agata Zubel.

Przewodnicząca kapituły w kategorii Muzyka – Joanna Wnuk-Nazarowa mówiła na konferencji prasowej, że wśród nominowanych są reprezentanci różnych gatunków muzycznych.

– Mnie od młodości denerwowała taka fraza, że nie ma muzyki poważnej, rozrywkowej, tylko jest po prostu muzyka dobra albo zła. Otóż, oczywiście jest to nieprawda. Jest bardzo wiele gatunków muzycznych. Prawdą jest to, że nagradzać trzeba muzykę dobrą, jakiejkolwiek proweniencji by ona nie była. I cieszę się bardzo, że te pięć nominowanych osób udało nam się wyłonić z co najmniej czterech różnych gatunków muzycznych – podkreśliła.

Wnuk-Nazarowa dodała, że „polska muzyka jest bardzo bogata”.

Włodzimierz Bolecki, Andrzej Horubała, Antoni Libera, Andrzej Nowak oraz Jarosław Marek Rymkiewicz znaleźli się wśród nominowanych do Nagród Mediów Publicznych w kategorii Słowo.

Kapituła nominowała Włodzimierza Boleckiego za wieloletnią wybitną pracę teoretyka i historyka literatury oraz eksperta z dziedziny poetyki historycznej, historii literatury XX w., a także literatury emigracyjnej. Doceniono także prace Boleckiego dotyczące twórczości tak wybitnych pisarzy jak Czesław Miłosz, Witold Gombrowicz i Gustaw Herling-Grudziński.

Splendory przyznane. Statuetka także dla TVP

Aktorzy Ewa Kania, Arkadiusz Bazak i Ewa Dałkowska oraz Teatr Telewizji Polskiej zostali tegorocznymi laureatami Splendorów – nagród Teatru...

zobacz więcej

Kolejnym nominowanym jest Andrzej Horubała – za oryginalne łączenie talentu kreacyjnego z niezwykłą przenikliwością krytyka, pracowitość kronikarza i wnikliwe interpretacje polskiej literatury i sztuki teatru, a przede wszystkim, jak ogłoszono „za nieustające poszerzanie ciągle ciasnych granic wolności słowa w Polsce”.

Antoni Libera został nominowany „za wprowadzanie Polaków w świat największych dzieł literatury anglosaskiej w szczególności Samuela Becketta, Williama Szekspira i Oscara Wilde'a, a także za wybitną działalność reżyserską oraz udział w rozwoju teatru polskiego”.

W kategorii Słowo szansę na Nagrodę Mediów Publicznych będzie miał również historyk Andrzej Nowak. – Za niezrównany wkład w rozwój publicystyki obywatelskiej i ożywianie w niej wartości patriotycznych a także za znakomite prace badawcze i działalność edukacyjną odpowiadającą na fundamentalne pytanie: czym była i czym jest polskość – podano podczas ogłaszania nominacji.

Piątym nominowanym w kategorii Słowo został Jarosław Marek Rymkiewicz „za nieustające poszukiwanie ducha polskości zarówno w historii jak i w dniu dzisiejszym oraz za mistrzowskie przedstawienie go w swojej poezji, esejach i dramatach”. Kapituła doceniła go również za ponad 60-letnią twórczą obecność w dyskursie narodowym oraz „za ukazanie Polakom ich największego poety Adama Mickiewicza i jego twórczości w sposób nieoczywisty, wysoce oryginalny, daleki od wszelkich konwencji”.

W kapitule nagrody w kategorii Słowo znaleźli się jej przewodniczący dziennikarz i krytyk literacki Krzysztof Masłoń, reporterka i pisarka Joanna Siedlecka, dramatopisarz, producent i krytyk filmowy Wojciech Tomczyk, historyk i dziennikarz Piotr Zaremba oraz redaktor naczelny PAP Radosław Gil.


Nagrodę w kategorii Muzyka przyzna Polskie Radio, w kategorii Obraz – Telewizja Polska, a twórców słowa uhonoruje Polska Agencja Prasowa. Media publiczne będą promowały dzieła artystów nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych, aż do ogłoszenia zwycięzców.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych. Podczas uroczystości ogłoszenia nominacji podkreślono, że wśród nominowanych znalazły się osoby niezwykle ważne dla rozwoju kultury narodowej, których twórczość przyczynia się do budowania polskiej świadomości i wspólnoty niezależnie od formy przekazu. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają od organizatorów statuetkę oraz nagrodę pieniężną o wartości 100 tys. zł.

Laureatów poznamy podczas gali we wrześniu w Teatrze Polskim w Warszawie.

źródło:
Zobacz więcej