Raport

Epidemia koronawirusa

ZUS wprowadza możliwość samoobsługi na Platformie Usług Elektronicznych

„Robimy kolejny krok w rozwoju polskiej e–administracji” (fot. Shutterstock/Chernenko Timofey)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził możliwość samoobsługi na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Dzięki temu przedsiębiorcy mogą samodzielne, bez konieczności składania wniosku, utworzyć elektroniczne dokumenty z wybranymi danymi z konta w ZUS, np. z saldem.

Prezes ZUS: Miliardy złotych dodane do kont naszych klientów

„Ponad 200 mld zł przybyło klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na ich kontach i subkontach w wyniku czerwcowej waloryzacji składek” –...

zobacz więcej

– Robimy kolejny krok w rozwoju polskiej e–administracji. Już nie tylko udostępniamy e–usługi, realizowane zdalnie przez naszych pracowników, ale dajemy również narzędzia do samoobsługi na Platformie Usług Elektronicznych – podkreśla prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Wprowadzona właśnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych samoobsługa na profilach płatników składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) pozwala na samodzielne tworzenie elektronicznych dokumentów z wybranymi danymi z konta w ZUS. W taki sposób można na przykład utworzyć dokument z informacją o saldzie na koncie w ZUS, o liczbie ubezpieczonych czy też potwierdzenie, że jest się płatnikiem składek.

Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz przypomina, że dotychczas przedsiębiorcy, którzy musieli przedłożyć tego typu potwierdzenie z danymi z ZUS w innej instytucji administracji publicznej, czy też instytucji finansowej, musieli złożyć w tej sprawie wniosek.

– Od tego tygodnia sami mogą już utworzyć żądany dokument, potwierdzony elektroniczną pieczęcią ZUS. Dokument można zapisać jako plik PDF, XML lub wysłać na dowolny adres e–mail. Co ważne – wysłanie potwierdzenia na adres e–mail jest odpowiednio zabezpieczone – podkreśla Andrusiewicz.

Przedstawiciel instytucji, w której przedsiębiorca złoży samodzielnie przygotowane potwierdzenie z danymi z ZUS, będzie mógł je potwierdzić online w udostępnionej przez ZUS specjalnej wyszukiwarce.

Rzecznik ZUS zapowiedział, że w najbliższych miesiącach na Platformie Usług Elektronicznych pojawią się kolejne nowości, m.in. w zakresie formularzy A1 (delegowanie pracowników), jak i rocznych rozliczeń składkowych. Dla lekarzy ZUS ma wprowadzić nowy, bardziej przyjazny, kreator do wystawiania e–zwolnień.

źródło:

Zobacz więcej