RAPORT

Kampania 2020

Pierwszy budżet państwa bez deficytu? „Po rządach PO i PSL odziedziczyliśmy 50 mld zł deficytu”

Rada Ministrów ma zająć się projektem budżetu państwa na 2020 r. we wtorek (fot. Shutterstock/Patryk Kosmider)

– Jaki ostatecznie będzie budżet, zobaczymy już za kilka godzin, kiedy Rada Ministrów zajmie się tym projektem; myślę, że projekt ustawy budżetowej na 2020 r. zostanie dziś uchwalony – powiedział we wtorek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Budżet bez deficytu? Senator PiS: Albo PO nie ma ekspertów, albo zakłamuje rzeczywistość

Ekonomiści poinformowali, że po raz pierwszy od 30 lat nie będzie deficytu budżetowego. Zjednoczona Prawica przypomina, jak opozycja straszyła...

zobacz więcej

We wtorek Rada Ministrów ma zająć się projektem budżetu państwa na 2020 r. – wynika z opublikowanego porządku obrad rządu. Zgodnie z przyjętymi w czerwcu założeniami do budżetu wzrost PKB w przyszłym roku ma wynieść 3,7 proc., a inflacja 2,5 proc.

W poniedziałek „Rzeczpospolita”, która powołała się na źródła zbliżone do rządu, napisała, że budżet państwa w 2020 r. ma być zrównoważony. „Ma to być pierwszy w historii ostatnich 30 lat plan finansowy, w którym założono, że kasa państwa będzie zrównoważona. To znaczy, że nie trzeba będzie pożyczać pieniędzy, by móc zrealizować wszystkie konieczne wydatki” – czytamy w „Rz”. „Dotychczas wszystkie budżety opierały się na deficycie zarówno, jeśli chodzi o projekt jak i wykonanie” – przypomina gazeta.

Dworczyk został zapytany w radiowej „Jedynce”, jak to możliwe, że budżet będzie zrównoważony i czy rząd w związku z tym planuje jakieś cięcia wydatków.

– Jaki ostatecznie będzie budżet to zobaczymy już za kilka godzin, kiedy Rada Ministrów zajmie się tym projektem i myślę, że projekt ustawy budżetowej zostanie dziś uchwalony. Natomiast warto przypomnieć, że dziedzicząc budżet po rządach Platformy Obywatelskiej i PSL w 2015 r., rząd Prawa i Sprawiedliwości odziedziczył deficyt budżetowy na poziomie 50 mld zł i od tamtego czasu staramy się skutecznie ograniczać ten deficyt – odpowiedział minister.

Jak podkreślił, rząd dąży do tego, aby budżet na 2020 r. był zrównoważony, żeby nie zadłużać państwa i maksymalnie ograniczać deficyt.

Dopytywany, czy wszystkie programy społeczne PiS zostaną w budżecie na przyszły rok utrzymane, odpowiedział: „Oczywiście, że tak”. – Tu nie mówimy tylko o programach solidarnościowych, programach społecznych, utrzymaniu wszystkich tych sztandarowych projektów jak „500 plus”, jak obniżenie wieku emerytalnego czy bezpłatne leki dla osób starszych, ale też obniżki podatków, o których mówiliśmy jeszcze w kampanii 2015 r. i które wprowadziliśmy – zauważył Dworczyk. Wymienił w tym kontekście m.in. likwidację PIT dla młodych.

Zapytany, czy w budżecie znajdą się obiecane pieniądze na podwyżki dla nauczycieli i zwiększenie nakładów finansowych na służbę zdrowia, odpowiedział, że rząd dąży do tego, żeby nakłady na służbę zdrowia szły w kierunku poziomu 6 proc. PKB, a podwyżki dla sfery budżetowej są przewidziane w projekcie finansowym.

źródło:
Zobacz więcej