RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Australijski pisarz oskarżony w Chinach o szpiegostwo

Yang Hengjun został formalnie aresztowany 23 sierpnia (fot. TT/PDChina)
Yang Hengjun został formalnie aresztowany 23 sierpnia (fot. TT/PDChina)

Australijski pisarz chińskiego pochodzenia został oskarżony w Chinach o szpiegostwo. Mężczyzna od kilku miesięcy przebywa w chińskim areszcie, po tym jak zatrzymano go po przylocie z Nowego Jorku do Kantonu.

Kolejny Kanadyjczyk zatrzymany w Chinach

Obywatel Kanady został zatrzymany w chińskim mieście Jantai – poinformował rząd kanadyjski. Nie podano przyczyn ani personaliów zatrzymanego....

zobacz więcej

Yang Hengjun urodził się jako obywatel ChRL, a nawet pracował w chińskim MSZ. Obecnie jednak ten pisarz i wykładowca akademicki jest obywatelem Australii.

Mężczyznę zatrzymano w styczniu tego roku. Od tego czasu przebywał w areszcie – jak wskazuje media – w ciężkich warunkach. Szefowa australijskiej dyplomacji Marise Payne poinformowała, że chińskie władze oskarżyły Yanga o szpiegostwo.

Pisarza formalnie aresztowano 23 sierpnia. Chińskie władze nie zezwalają mężczyźnie na kontakty z prawnikiem i najbliższą rodziną.

Australijskie MSZ oświadczyło, że kilkukrotnie kontaktowało się z władzami Chin w sprawie przetrzymywania Yang Hengjuna, ale nie otrzymało żadnych wyjaśnień.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej