RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sąd bezlitosny dla potentata farmaceutycznego

Prawnicy Johnson & Johnson odwołają się od wyroku (fot. Wiki/Raysonho
Prawnicy Johnson & Johnson odwołają się od wyroku (fot. Wiki/Raysonho

Precedensowy wyrok w procesie o odpowiedzialność koncernów farmaceutycznych za kryzys opioidowy w USA. Sędzia z Oklahomy nakazał koncernowi Johnson & Johnson zapłacenie 570 mln dolarów kary za szkody spowodowane uzależnieniem wielu mieszkańców tego stanu od środków przeciwbólowych.

Lekarz prezydenta USA spowodował wypadek pod wpływem środków odurzających

Nominowany na stanowisko szefa Departament ds. Weteranów, prezydencki lekarz Ronny Lynn Jackson znalazł się pod obstrzałem mediów. „New York Times”...

zobacz więcej

Prokuratura generalna stanu Oklahoma zarzuciła koncernowi, że produkując i reklamując silne leki przeciwbólowe (opioidy) przyczynił się do masowego uzależnienia mieszkańców stanu.

Prokuratorzy argumentowali, że od 2000 r. środki te spowodowały śmierć ponad 6 tys. osób. Zwracali też uwagę, że Johnson & Johnson nie tylko sprzedawał własne leki takie jak Duragesic czy Nucynta, ale dostarczał aktywnych substancji narkotykowych dla innych firm farmaceutycznych.

Sędzia Thad Balkman odrzucił argumenty Johnson & Johnson, że opioidy tej firmy były legalnymi produktami i stanowiły niewielką część leków przeciwbólowych sprzedawanych w Oklahomie. Sędzia ocenił działania koncernu stanowiły zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Proces przeciwko Johnson & Johnson w Oklahomie był uważnie obserwowany przez ekspertów i prawników. W całych USA skierowano bowiem setki pozwów przeciwko koncernom farmaceutycznym w związku z kryzysem opioidowym. Johnson & Johnson zapowiedział apelację od wyroku.

Eksperci zwracają uwagę, że plaga uzależnień od opioidów w Stanach Zjednoczonych przekłada się na wzrost uzależnień od heroiny. Osoby, których nie stać na leki na receptę, często zaczynają bowiem kupować ten tańszy, ale śmiertelnie groźny narkotyk.

źródło:

Zobacz więcej