RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Republikanin został największym udziałowcem wydawcy „Faktu”

Henry Kravis zajmuje 317. miejsce na liście najbogatszych ludzi na świecie wg. magazynu „Forbes” (fot. Drew Angerer/Getty Images)

Amerykański fundusz Kohlberk Kravis & Roberts kupił za 2,9 mld euro pakiet 43,54 proc. udziałów niemieckiego koncernu wydawniczego Axel Springer. KKR to globalny fundusz inwestycyjny, tzw. private equity, założony przez Hanry’ego Kravisa, amerykańskiego miliardera, filantropa i republikanina. W 2017 r. przeznaczył on milion dolarów na inaugurację prezydentury Donalda Trumpa. Wcześniej popierał także – i wspierał finansowo – prezydenta George’a W. Busha i ubiegającego się o to stanowisko Johna McCaina.

Były wiceminister infrastruktury wygrał prawomocnie proces z „Faktem”

Były wiceminister infrastruktury i budownictwa i zarazem szef olsztyńskich struktur Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Szmit wygrał prawomocnie proces z...

zobacz więcej

Do spółki Axel Springer należy m.in. niemiecko-szwajcarskie wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska, wydające w naszym kraju takie tytuły jak: „Fakt”, „Newsweek”, „Przegląd Sportowy”, „Auto Świat”, miesięcznik „Forbes” i portal Onet.pl.

Jak donosi Agencja Reutera, inwestycja KKR w Axel Springer miała akceptację Friede Springer, wdowy po założycielu koncernu – która posiada 42,6 proc. udziałów – a także prezesa Mathiasa Doepfnera – on z kolei jest w posiadaniu 2,8 proc. wszystkich akcji spółki.

Porozumienie między udziałowcami ma na celu wycofanie Axel Springer z giełdy do końca tego roku lub w pierwszym kwartale 2020 r.

Fundusz Henry’ego Kravisa kupił 42,5 proc. akcji w wezwaniu skierowanym do mniejszościowych akcjonariuszy, a następnie dokupił 1,04 proc. na rynku. W sumie dało mu to większy pakiet akcji niż Friede Springer.

Według magazynu „Forbes” majątek Kravisa wyceniany jest na 5,5 mld dol., co w tym roku dało mu 317. miejsce na liście najbogatszych ludzi na świecie. Rok wcześniej zajął także 107. miejsce wśród 400 najzamożniejszych Amerykanów.

Aktualnie kapitalizacja prowadzonej przez miliardera Kohlberg Kravis & Roberts to z kolei ponad 14 mld dol.

źródło:
Zobacz więcej