RAPORT

Wojna na Ukrainie

Janusz Wojciechowski kandydatem Polski na komisarza Unii Europejskiej

Janusz Wojciechowski (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Janusz Wojciechowski (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Janusz Wojciechowski jest kandydatem Polski na komisarza rolnictwa Unii Europejskiej. Kandydatura Wojciechowskiego pojawiła się po tym, jak z ubiegania się o to stanowisko zrezygnował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Informację potwierdził rzecznik rządu Piotr Mueller.

Szczerski zrezygnował z kandydowania na komisarza UE. „Zaproponowano inną tekę”

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski zrezygnował z kandydowania na komisarza Unii Europejskiej. Jak wyjaśnił, powodem jego decyzji jest...

zobacz więcej

Krzysztof Szczerski zrezygnował z ubiegania się o stanowisko komisarza UE po tym, jak otrzymał propozycję objęcia teki ds. rolnictwa.

– W polityce trzeba być uczciwym; jeśli pojawiła się propozycja objęcia teki komisarza ds. rolnictwa dla Polski, a ja rolnictwem się nie zajmowałem, to uważam, że uczciwe jest, żeby to miejsce odstąpić komuś, kto może objąć je w sposób odpowiedzialny – powiedział Szczerski.

– Na swoje miejsce zaproponowałem Janusza Wojciechowskiego – dodał prezydencki minister.

– Pan minister Szczerski do tej pory nie zajmował się obszarem (rolnictwa), w związku z tym podjął taką decyzję. Pan premier Mateusz Morawiecki bardzo ją docenia i traktuje ją w sposób konstruktywny i propaństwowy – powiedział rzecznik rządu w poniedziałek na briefingu prasowym przed KPRM.

– Mueller przekazał, że nowym kandydatem Polski na komisarza Unii Europejskiej będzie Janusz Wojciechowski - wieloletni poseł do PE, były prezes Najwyższej Izby Kontroli, przez wiele lat członek komisji rolnictwa w PE. Rzecznik rządu podkreślił, że Wojciechowski jest osobą, która swoim doświadczeniem zawodowym oraz politycznym była skupiona na sprawach rolnych.

– Te ustalenia zostały podjęte i ta kandydatura zostanie przedstawiona do Komisji Europejskiej – zapowiedział.

– Cieszymy się, ponieważ ta decyzja o objęciu teki rolnej - jeżeli ona zostanie ostatecznie zaakceptowana - to będzie bardzo, bardzo dobra decyzja dla Polski, ponieważ ten obszar funkcjonowania jest dla nas bardzo ważny, budżet unijny na poziomie całej UE w tym obszarze jest bardzo wysoki – podkreślił Müller.

Janusz Wojciechowski był prezesem Najwyższej Izby Kontroli (1995-2001), prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego (2004-05), posłem do Parlamentu Europejskiego (1999-2016). W 2010 r. przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości. W kadencji 2016-22 jest audytorem w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej