RAPORT

Wojna na Ukrainie

Budżet bez deficytu? Senator PiS: Albo PO nie ma ekspertów, albo zakłamuje rzeczywistość

Ekonomiści poinformowali, że po raz pierwszy od 30 lat nie będzie deficytu budżetowego. Zjednoczona Prawica przypomina, jak opozycja straszyła wprowadzeniem programów socjalnych Prawa i Sprawiedliwości, takich jak 500 Plus. – To pokazuje, że Platforma Obywatelska albo nie ma ekspertów, albo w sposób kłamliwy przedstawia ocenę rzeczywistości. Przypomnę, że różni eksperci związani z PO mówili, że będzie armagedon i budżet państwa tego nie wytrzyma. Widzimy, że jest zupełnie coś innego – powiedział portalowi tvp.info senator PiS Jan Maria Jackowski.

Platforma straszyła „drugą Grecją”, a jest pierwszy budżet bez deficytu

Budżet państwa 2020 r. ma być zrównoważony – dowiedziała się „Rzeczpospolita” ze źródeł zbliżonych do rządu. Projektem ustawy budżetowej ma we...

zobacz więcej

Poseł PiS Zbigniew Gryglas twierdzi, że koniec funkcjonowania państwa „na kredyt”, jak to czyniły kolejne ekipy przez 30 lat, to przede wszystkim sukces premiera Mateusza Morawieckiego.

– To doskonała wiadomość dla Polski. Głównemu doradcy ekonomicznemu PO Andrzejowi Rzońcy nie śniło się, że może być taka sytuacja. Przed rokiem zapowiadał, że w 2018 r. deficyt będzie na poziomie 100 mld. Był 10 razy mniejszy, a teraz będzie budżet zrównoważony. Nie będziemy już pożyczać pieniędzy na wydatki bieżące – stwierdził w rozmowie z portalem tvp.info poseł Gryglas.

Opozycja sugeruje, że brak deficytu budżetowego to jedynie zręczna księgowość rządu.

– Na przyszły rok są planowane kolejne podwyżki podatków, jest planowana grabież 15 proc. z oszczędności, które Polacy mają w OFE. To będą dziesiątki miliardów złotych. Trudno w tej sytuacji nie stworzyć budżetu zrównoważonego. To będą jednorazowe wpływy, które później się nie powtórzą. Zabranie Polakom pieniędzy z OFE to grabież, a używanie tego w kampanii wyborczej to bezczelność – powiedział portalowi tvp.info poseł Nowoczesnej Mirosław Suchoń.

Wiceminister finansów: Nie zabraknie nam pieniędzy na nowe wydatki

Jesteśmy gotowi na światowe spowolnienie. Dynamika polskiego PKB musiałaby wyraźnie spaść poniżej zera, żeby nasz deficyt zbliżył się do unijnego...

zobacz więcej

Platforma Obywatelska sugeruje, że dobre wyniki gospodarcze są związane z tendencją na świecie.

– Świetnie rozwija się gospodarka, to bardzo dobrze. Platforma zapłaciła cenę za duży fiskalizm, który miała w poprzednim rządzie. Pamiętajmy, że w podczas rządów poprzedniej ekipy mieliśmy nieprawdopodobny kryzys. O tym też trzeba pamiętać – mówił poseł PO Grzegorz Furgo.

Kryzys finansowy przypadł jednak na lata 2007-09, czyli początkowy okres rządów dzisiejszej opozycji. Koalicja PO-PSL straciła władzę jesienią 2015 r. Cztery lata temu ówczesna premier Ewa Kopacz twierdziła, że nie ma pieniędzy, kiedy prezydent Andrzej Duda zaproponował, żeby przed wyborami przyjąć ustawę gwarantującą 500 Plus dla najuboższych dzieci.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej