RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Opozycja o Nurowskiej i Jachirze: Obywatele mają prawo wybierać z szerokiego grona

Posłowie opozycji nie widzą nic złego w kandydaturach Marii Nurowskiej do Senatu i Klaudii Jachiry do Sejmu. – Obywatele mają prawo wybierać z szerokiego grona kandydatów. Koalicja Obywatelska otworzyła się bardzo szeroko na obywateli, samorządowców, którzy nie byli członkami partii, tylko były znane i doceniane przez środowiska obywatelskie – powiedział portalowi tvp.info poseł Nowoczesnej Mirosław Suchoń. Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości kandydatki słyną z wypowiedzi pełnych nienawiści do rządzących.

Pisała o rozlewie krwi po wyborach, politykowi PiS życzyła choroby. Teraz startuje z list KO

Powieściopisarka i nowelistka Maria Nurowska wystartuje do senatu z list Koalicji Obywatelskiej. O mandat będzie się ubiegała w Nowym Targu....

zobacz więcej

Pisarka Maria Nurowska, która z poparciem PO powalczy o miejsce w Senacie w Nowym Targu zasłynęła m.in. z zaskakujących wpisów internetowych o pośle PiS Stanisławie Piotrowiczu.

– Stało się, zrobiłam laleczkę prokuratora Piotrowicza i wbijam w nią szpilki. Jego dni są policzone... – poinformowała przed rokiem na Facebooku. Po krytyce części internautów stwierdziła, że „wystarczy mały wylew i paraliż”.

Klaudia Jachira, która startuje z 13. miejsca warszawskiej listy PO-KO, to z kolei bohaterka ponad 7 tys. filmików opublikowanych na portalu społecznościowym YouTube. Na wielu nagraniach śpiewa, występuje z gumową podobizną Jarosława Kaczyńskiego. Zdarza się, że parodiuje dialog prezesa PiS z obrazem Jezusa Chrystusa albo w niewybredny sposób atakuje szefa rządzącej partii. – Dla PiS istotą funkcjonowania było dostarczanie młodych mężczyzn Jarosławowi Kaczyńskiemu – mówiła na jednym z nagrań.

Większość polityków opozycji zapewnia, że nie zna obu kontrowersyjnych kandydatek lub unika odpowiedzi na pytania ich dotyczące.

– Tak jak Jarosław Kaczyński, nie wypowiadam się na korytarzu. Jest od tego konferencja prasowa, na którą serdecznie zapraszam – powiedział portalowi tvp.info poseł PO Cezary Tomczyk.

Rzecznik PO broni hejterki: Jachira nigdy nie uczestniczyła w hejcie w internecie

Wypowiedzi Klaudii Jachiry nigdy nie przekroczyły poziomu żenady, którą przekroczyli posłowie PiS – powiedział rzecznik PO Jan Grabiec. Według...

zobacz więcej

Sęk w tym, że podczas konferencji prasowych politycy opozycji, którzy wielokrotnie zapewniali, że walczą z mową nienawiści również nie chcą oceniać kandydatur Nurowskiej i Jachiry.

- Mam taki zwyczaj, że staram się nie udzielać wypowiedzi telewizji, która głównie zajmuje się szczuciem i manipulacją. Wy powinniście się rozliczyć ze swoich programów typu „W tyle wizji” i wtedy zobaczylibyście, co to jest prawdziwy hejt i manipulacja na masową skalę. Dziękuję bardzo - stwierdziła przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, po czym szybko opuściła konferencję prasową.

Zjednoczona Prawica nie kryje zaskoczenia kandydaturami Nurowskiej i Jachiry.

- Mówimy tutaj o laleczce voodoo i słowach, które są nie do zaakceptowania w życiu publicznym. Tu już nie jest satyra, to już jest rzeczywiście nienawiść. Oczekujemy od Platformy zastosowania tych samych standardów co my i walki z taką sytuacją, a nie nagradzania tych ludzi miejscami na listach wyborczych – powiedział portalowi tvp.info poseł PiS Zbigniew Gryglas.

– Widać wyraźnie, że Platforma Obywatelska stosuje moralność Kalego. Jak Kali kraść krowę, to dobrze, jak Kalemu ukraść krowę, to niedobrze. Jeżeli Platforma uprawia hejt, czy ludzie związani z Platformą, to jest dobrze, natomiast jeżeli ktokolwiek inny, to jest oczywiście niedobrze – krytykował kandydatki Koalicji Obywatelskiej senator PiS Jan Maria Jackowski.

źródło:
Zobacz więcej