RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Podróże zagraniczne z córką. Lista lotów marszałka Borusewicza

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz sprawując urząd odbył 89 lotów zagranicznych, z czego 12 z córką na pokładzie. Wykaz przelotów byłego marszałka opublikowała Kancelaria Senatu.

„Rządowy samolot po prostu się należy”. Politycy latali na mecz, do córki, by wyprowadzić psa

Natychmiastowej dymisji marszałka Kuchcińskiego w związku z lotami służbowymi żądają przedstawiciele opozycji. Jednak politycy PO podróżowali na...

zobacz więcej

Borusewicz był marszałkiem Senatu od 2005 do 2015 r. Sprawując urząd odbył 89 lotów związanych z obowiązkami międzynarodowymi, 12 lotów było związanych z obowiązkami krajowymi. W 12 przypadkach w podróżach zagranicznych marszałkowi towarzyszyła córka. Od 2006 do 2010 r. Borusewicz odbył 12 podróży krajowych, m.in. do Krakowa, Gdańska, Rzeszowa, Poznania.

W związku z informacjami dotyczącymi zabierania przez byłego już marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego na pokład rządowych samolotów członków rodziny kancelarie Sejmu i Senatu opublikowały wykazy lotów o statusie HEAD najważniejszych osób w państwie obecnej i poprzednich kadencji parlamentu.


Wykaz zagranicznych i krajowych lotów o statusie HEAD z udziałem marszałka Senatu Bogdana Borusewicza w latach 2005-15

Jak kilka lat temu donosiły media, oprócz lotów o statusie HEAD Borusewicz miał na koncie również inne przeloty na rachunek podatnika. Rejsowymi samolotami polityk ten pokonał trasę Warszawa-Gdańsk aż 713 razy w ciągu niespełna sześć lat. W ponad 300 przypadkach chodziło o wylot i powrót tego samego dnia.

„Zdarzało się, że marszałek leciał w trakcie posiedzenia Senatu do Gdańska, by... wyprowadzić psa na spacer. Bo akurat nie miał kto tego zrobić. Latał też, żeby po prostu zajrzeć do domu” – miał wyznać informator, na którego powoływał się „Super Express”. Z wykazów publikowanych przez kancelarie Sejmu i Senatu wynika, że była premier rządu Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło od 29 listopada 2015 r. do 10 grudnia 2017 r. 164 razy skorzystała z rządowych maszyn. W latach 2014-15 Ewa Kopacz jako premier w rządzie Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego latała rządowym transportem powietrznym 47 razy. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów opublikowała też wykaz lotów Donalda Tuska z czasu, kiedy sprawował funkcję szefa rządu. Z dokumentu wynika, że jako premier odbył 573 przeloty rządowymi maszynami.

źródło:
Zobacz więcej