RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Platforma straszyła „drugą Grecją”, a jest pierwszy budżet bez deficytu

Według doniesień dziennika budżet na 2020 r. ma być pierwszym od 30 lat zrównoważonym planem finansowym państwa (fot. PAP/Paweł Supernak)

Budżet państwa 2020 r. ma być zrównoważony – dowiedziała się „Rzeczpospolita” ze źródeł zbliżonych do rządu. Projektem ustawy budżetowej ma we wtorek zająć się Rada Ministrów.

Trzaskowski nie zrealizuje obietnicy „parku nadwiślańskiego”? Inwestycja zbyt droga

Park miejski nad Wisłostradą, którego powstanie obiecywał w trakcie kampanii wyborczej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, na razie nie...

zobacz więcej

„Ma to być pierwszy w historii ostatnich 30 lat plan finansowy, w którym założono, że kasa państwa będzie zrównoważona. To znaczy, że nie trzeba będzie pożyczać pieniędzy, by móc zrealizować wszystkie konieczne wydatki” – podał dziennik.

„Dotychczas wszystkie budżety opierały się na deficycie zarówno, jeśli chodzi o projekt jak i wykonanie” – przypomina Rzeczpospolita.

„Budżet bez deficytu to ambitne zamierzenie w sytuacji, gdy w przyszłym roku mają być realizowane kosztowne obietnice wyborcze w ramach tzw. piątki Kaczyńskiego, tym bardziej, że tempo wzrostu gospodarczego ma być niższe niż obecnie” – napisano w artykule.

„To całkowicie realne do wykonania” – komentuje Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego. „Mimo pewnego spowolnienia wciąż można liczyć na porządne dochody z podatków i składek, do tego należy dodać wpływy z dalszego uszczelniania systemu oraz zaplanowane dochody jednorazowe, m.in. z opłaty przekształceniowej przy przenoszeniu aktywów z OFE na prywatne konta emerytalne” – wyjaśnia na łamach dziennika Bujak.

„Jego zdaniem koniec pożyczania pieniędzy na potrzeby kasy państwa to dobra wiadomość dla nas wszystkich, bo państwo przestanie się zadłużać” – podała „Rzeczpospolita”.

źródło:

Zobacz więcej