Trump zaskoczony wizytą irańskiego ministra na szczycie G7

Amerykański prezydent nie został wcześniej poinformowany o przybyciu irańskiej delegacji (fot. PAP/EPA/DYLAN MARTINEZ / POOL)

Biały Dom poinformował, iż Donald Trump nie został wcześniej powiadomiony o zaproszeniu na szczyt G7 delegacji z Iranu. Dziś minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif pojawił się we francuskim kurorcie Biarritz, gdzie od wczoraj obradują przedstawiciele najważniejszych pod wzgędem gospodarczym państw świata.

Iran: Gwardia Rewolucyjna informuje o udanym teście „nowego pocisku”

Iran przeprowadził udaną próbę „nowego pocisku” balistycznego – powiedział w sobotę cytowany przez półoficjalną agencję Tasnim naczelny dowódca...

zobacz więcej

Trump, który także uczestniczy w szczycie G7 we Francji, odmówił komentarza na temat wizyty irańskiego ministra. Strona francuska poinformowała, że irański minister przyleciał na rozmowy ze swoim francuskim odpowiednikiem i że nie jest planowane jego spotkanie z amerykańskim prezydentem.

Wizyta Zarifa w Biarritz w czasie, gdy trwają tam obrady G7, nie była wcześniej zapowiadana. Strona francuska poinformowała dzisiaj, że irański minister był w piątek na rozmowach w Paryżu i w ostatnich godzinach zdecydowano się zaprosić go na dalsze rozmowy właśnie we francuskim kurorcie.

Zarif przyjechał by spotkać się ze swoim francuskim odpowiednikiem Jean-Yves Le Drianem. Decyzję o zaproszeniu irańskiego ministra do Biarritz strona francuska miała podjąć po wczorajszej kolacji w ramach szczytu G7, kiedy to jednym z tematów dyskusji był właśnie Iran.

– Po tej dyskusji wiemy, że żaden z członków G7 nie chce, by Iran miał broń nuklearną, ale równocześnie nie chcemy podejmować jakichkolwiek ruchów, które mogłyby wprowadzić chaos w regionie – relacjonował wczorajsze obrady prezydent Francji Emmanuel Macron.

To właśnie Francja najmocniej stara się zminimalizować skutki rosnącego z każdym tygodniem napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Iranem. Jego pierwotną przyczyną było jednostronne wycofanie się prezydenta Donalda Trumpa z międzynarodowej umowy nuklearnej z Iranem i późniejsze nałożenie sankcji na Teheran.

źródło:
Zobacz więcej