Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Wolność Europy budowana jest na krzyżach poległych”. Obchody 75. rocznicy bitwy pod Falaise

We Francji zakończyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę szlaku bojowego 1. Dywizji Pancernej w Normandii. Na cmentarzu w Grainville-Langannerie szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk mówił, że cała Europa musi pamiętać o wkładzie polskich żołnierzy w wolność kontynentu. Stoczona w sierpniu 1944 r. bitwa pod Falaise doprowadziła do przełamania obrony niemieckiej w Normandii. Przełomowy udział w zwycięstwie mieli żołnierze gen. Stanisława Maczka.

Francuzi złożyli hołd gen. Maczkowi

W północnej Francji trwają obchody 75. rocznicy bitwy pod Falaise, w której uczestniczyła 1. Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka. W kompleksie...

zobacz więcej

– Wolność mieszkańców Francji, wolność mieszkańców Normandii, wolność Europy budowana jest na krzyżach zdobiących groby poległych żołnierzy. O tym Polska, Francja i cała Europa muszą pamiętać, że swoją wolność zawdzięczają także tym, którzy spoczywają na tym cmentarzu. Nikomu nie wolno nigdy o tym zapomnieć – mówił Kasprzyk.

Cmentarz w Grainville-Langannerie jest jedyną polską nekropolią we Francji, na której spoczywają żołnierze polegli w Drugiej Wojnie Światowej. Spoczywa tam niemal 700 Polaków, między innymi lotnicy polskich dywizjonów RAF i Maczkowcy walczący w bitwie o Falaise.

W obchodach udział wzięły delegacje z Polski, Francji, Kanady i USA, a także syn generała Maczka - profesor Andrzej Maczek, który otworzył uroczystości.

Podczas uroczystości Jan Kasprzyk odznaczył medalami Pro Patria przedstawicieli władz lokalnych Normandii, którzy pielęgnują pamięć o wkładzie polskich „Pancerniaków” w wyzwalanie Francji spod niemieckiej okupacji.

Obchody zakończyło odsłonięcie w Potigny tablicy upamiętniającej żołnierzy „Czarnej dywizji” – wyzwolicieli miasta.

Uroczystości odbyły się w ramach obchodów 75. rocznicy bitwy pod Falaise. Stoczona w dniach 7-21 sierpnia 1944 r. batalia doprowadziła do przełamania obrony niemieckiej w Normandii i wyjścia aliantów na linię Sekwany, a później Renu. Znaczący udział w zwycięstwie aliantów mieli żołnierze polskiej 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka.

źródło:
Zobacz więcej