RAPORT

Wojna na Ukrainie

"W związku z treścią tego artykułu toczy się postępowanie sądowe o naruszenie dóbr osobistych Krzysztofa Brejzy w postaci czci, dobrego imienia, prawa do prywatności i tajemnicy korespondencji".

„Nie wdawać się w dyskusję, klepać [komentarze]”. Instrukcje Brejzy dla „wydziału nienawiści”

W piątek portal tvp.info ujawnił nowe informacje ws. afery fakturowej w Inowrocławiu, przedstawiając schemat działania „wydziału nienawiści” jaki zainstalowany był w ratuszu Brejzy. Zeznania nt. procederu niszczenia w sieci są szokujące. Dziś ujawniamy jak dokładnie wyglądał osobisty udział posła Brejzy w całym procederze.

Jak działał „wydział nienawiści” Brejzy. Szokujące zeznania nt. procederu niszczenia w sieci

– Od początku jak pracowałam w urzędzie poseł Brejza przychodził raz w tygodniu. Na tzw. naradach wskazywał osoby, które należy atakować w...

zobacz więcej

Jak wynika z materiałów śledztwa, w którym postawiono już ponad sto zarzutów, poseł Krzysztof Brejza osobiście kierował akcją w internecie, starannie instruując swoja grupę jak trzeba działać, osobiście wymyślając nieprawdziwe informacje.

Polityk Platformy Obywatelskiej nakazał przestrzegania zasad bezpieczeństwa i używania do tego celu „bezpiecznego netu”. W taki sposób instruuje swoich współpracowników w tej kwestii:

„Odkryłem jak komentować na inianach (portal lokalny w lnowrocławiu inianie.pl) z tora. Działa w 100%!! Wszystko robimy w Torze: 7. Zakładamy maila. Np. wwww.t.pl 2. Na inianach wchodzimy w disqs i tworzymy nowe konto podając mail z punktu 1 :) 3. Następnie wchodzimy na twitter i otwieramy nowe konto. 4. Teraz dodajemy komentarze na inianach logując się przez twitter a nie przez disqs!! 5. Twitter zapyta nas o podłączenie disqs, więc robimy to i wpisujemy dane utworzonego w pkt 2. Gotowe: teraz wpisujemy komentarze prosto z tor:))”

Aplikacja Tor pozwala poruszać po Internecie incognito i ukrywać aktywność użytkowników przed reklamodawcami oraz dostawcami usług. Niestety także w dużej mierze przed organami ścigania. Za pomocą Toru konstruowane są m.in. kaskadowe ataki terrorystyczne rozsyłające maile z informacjami (najczęściej fałszywymi) o podłożeniu ładunków wybuchowych. Program Tor został zainstalowany na urządzeniach inowrocławskiego ratusza, o czym dowiadujemy się z materiałów śledztwa:

„Wojciech Sz. zainstalował na wieży ratusza sprzęt do połączenia bezprzewodowego za pomocą którego łączono się z internatem tylko przez urządzenia wyposażone w oprogramowanie Tor. Dziurę do kabla tego sprzętu wywiercono w pokoju Sz. i Z.. Kiedy kończyły się doładowania (w telefonach) korzystano z tego rozwiązania za pośrednictwem urządzeń, które mogły być połączone z ta siecią wystawiano negatywne komentarze, wrzucano grafiki, filmiki szkalujące opozycję, nie mam na myśli tylko opozycji lokalnej ale tez ogólnokrajową”.

Poseł Krzysztof Brejza osobiście kieruje akcją w internecie, starannie instruując swoja grupę jak trzeba działać, osobiście wymyślając nieprawdziwe informacje jeszcze podczas kampanii samorządowej w 2014 r.

„Alarm!” w Inowrocławiu: prezydent Brejza hojną ręką rozdziela pieniądze podwładnym

Mieszkańcy Inowrocławia mówią o degradacji otoczenia, braku perspektyw, zadłużeniu samorządu i ze zdziwieniem spoglądają na ratusz. To tam...

zobacz więcej

(pisownia oryginalna): „... straszyński chce zostać burmistrzem gniewkowa, czy możecie podziatac w ramach poligonu i wrzucić kilka komentarzy popierających Adama? Krótkie dłuuzsze ale żeby zrobić dym, poopowiadajcie jakies bajki o tym, ze psl się zglaszaja do nas działacze, zagrajcie zwłaszcza na marszalka ze specjalnie będzie przyjeżdżal do inowroclawia żeby zmienić starostę ze w regionalnym PSL Majewskiego chcą zmienić, przytulajcie się no luzie i do pis i do sldowcow zdjęcia sobie z nimi porobcie, uściski uśmiechy pelna radość, fotke sobie strzelcie w fotelu przyszłego zarzasdu po sesji ;D pelen teatr, wieeeeem!!! Walnijcie plotke o wewnętrznym sondażu robionym przez zarząd regionu po w powiecie: P0:9 PBR:6 PiS: % SLD:5 RMWO TNSPolska dla ZR POkuj-pom wewnętrzny sondaz 7-9 IX U.] można poklepać serie komentarzy krótkie glosuje na brejze ja tez rownie glosuje na brejze, itp. Itd. Nie wdawać się wdyskusje ale klepce co jakiś czas"

W 2015 r. Krzysztof Brejza nadal pracuje nad organizacją swojej grupy portalowej. Śledczy zabezpieczyli komunikat wysłany do swego współpracownika:

„Automyjnia MK-SPEED ul Dworcowa 32 możesz już od 8 tam podjechać. Tam gdzie ostatnio byłeś miejsca nie mieli. Telefoniki już zostały zorganizowane :)"

„Hejt na dobicie”. Brejza: Super!

Poseł osobiście instruuje członków swojej grupy jakie maja zakładać konta i w jaki sposób spamować informacje na forach internetowych:

(pisownia oryginalna): „... pomorska.pl .jest jako wiadomość blog browinskiego zaraz przesle maila zaloz konto np. , dość pilna sprawa bo wisi na pomorskiej i taki komentarz poszedł>, w swiat :))), sprawdz przed wyslaniem czy nie ma literowek. Super! Troszkę zmienione ale super je np. film na którym autobus przejezdza na czerwonym, pod tym filmem sa komentarze krytyczne wobec browinskiego, mam prosbe zaloz na tora neutralny profil na youtube by moc komentować i każdej osobie krytykującej taksiarza wrzuc tekst [...) weź Woltmona i borowskiego niech cisna tego taxiarza na watkach w blogach".

Taksówkarz Marek Browiński był kandydatem w wyborach uzupełniających do samorządu w 2017 r. z komitetu popieranego przez Pawła Kukiza. Z jego zeznań i materiałów które przedstawił podczas śledztwa wynika, że był niezwykle brutalnie i wulgarnie atakowany w Internecie. Produkowano grafiki z jego wizerunkiem z obraźliwymi sformułowaniami, opowiada o tym w zeznaniach:

„Obrażano Pawła Kukiza pisząc np. . Te słowa wkładano w tzw. dymki gdzie na zdjęciu stoję ja i Paweł Kukiz. (…) Na zdjęciu nr 1 jest podpis pod moja fotografią „ Z kamerą wśród zwierząt" jest to obraźliwe sformułowanie tym bardziej, że umieszczono tutaj zdjęcie pani Anity Gargas, aby ośmieszyć również ją i osoby które wystąpiły w jej programie" (Anita Gargas - dziennikarka TVP, autorka materiału dziennikarskiego ujawniającego nieprawidłowości w Inowrocławiu)

Czabański o „farmie trolli” w Inowrocławiu: Ustalenia tvp.info wskazują, że działy się tam rzeczy skandaliczne

Krzyszof Czabański, poseł PiS i przewodniczący Rady Mediów Narodowych powiedział, że ustalenia portalu tvp.info w sprawie urzędu miasta...

zobacz więcej

„Na 27 zdjęciu określa się mnie jako pierdołę oszołoma (…) na zdjęciu 29 gdzie opisuje się mnie jako gnidę, lubiącą nasienie (…) Na zdjęciu oznaczonym „B" jest sugestia że Marcin W. [kontrkandydat w wyborach Prezydenta Brejzy] zdradzał żonę. Na zdjęciu „D” jest Eugeniusz Śliwicki — krytyk polityki miejscowej władzy w Inowrocławiu. Był w 2014 roku kandydatem na radnego. Tu nazwano go jako brzydkiego zgorzkniałego człowieka i sugerowano, że jest Dużym Gównem...".

Poseł Brejza zdaje sobie sprawę, że osoby działające w „grupie portalowej" zajmują się „hejtowaniem". Nie dość, że akceptuje to, to jeszcze pochwala. Oto fragment korespondencji:

Osoba z grupy: „Wszystko tam promujemy, dziś poszły plansze. Jutro hejt tak by się nie obronił już. Na dobicie"

Krzysztof Brejza: „super!!"

Poseł Brejza za pomocą „grupy portalowej" żąda by jej członkowie „podbijali" materiały medialne z jego udziałem. Tak jest w przypadku wywiadu udzielonego portalowi na temat.pl (pisownia oryginalna)

Krzysztof Brejza: „nie mam kontaktu z aga (Agnieszka Ch.-S.) powinniście ostro pokomentować temat. z innych profili. tako okazja być na jedynce na temat. zdarza się baaaordzo rzadko. cało polska to siedzi. kazde słowo każdy wpis. z fakeowych kont. kurcze cała ekipa od agi jutro powinna dostać wolne. ale dziś cisnąć.

Ryszard Brejza: robimy to rozmawiałem

Krzysztof Brejza: Ja prosiłem patryka i magde. ale aga osobiście powinna też. zwłaszcza na wp

Ryszard Brejza: Dołączy link b. dobry pomysł

Krzysztof Brejza: Link ipn, link smilowska 5 wyroków, link newsweek brejza drugi. te 3

Ryszard Brejza: Brak kontaktu z Agq. Ma mały problem

Krzysztof Brejza: zatrzymali jq?

Ryszard Brejza: jeszcze nie

„Wydział nienawiści” w Inowrocławiu. „Jak scenariusz gangsterskiego filmu”

Krzysztof Brejza, szef sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej, w żaden sposób nie odniósł się do zarzutów, że w urzędzie miejskim w Inowrocławiu...

zobacz więcej

Nie dość że Krzysztof Brejza zachęca swoich podwładnych do działania, do tworzenia fałszywych kont, to jeszcze sam przyznaje, ze ukrywa się pod fałszywą tożsamością i wykorzystuje je w kampanii samorządowej w 2018 r. :

„...18.30 ino online (lokalny portal) rzuca komunikat o konfie Stachowiaka 19.45 jest 12 komentarzy, wszystkie prostachowiakowe (przez niego organizowane). Ja mogę komuś pisać i podsyłać dziesiątki komentarzy (mam inny profil na facebooku) ale potrzebna jest jedna dwie osoby które dostano paczke z 20 komentarzami i co 20 min jeden dorzuca. Pan Ireneusz (Stachowiak — kontrkandydat Ryszarda Brejzy) wyczyścił swoja tablicę — usunął rano wszystkie komentarze, które wieczorem otrzymał. Czyli — celnie i zabolało. Powtórzymy to dziś."

Poseł PO instruuje co zrobić, żeby urzędniczka bała się rozmawiać z mediami

Kiedy w urzędzie w Inowrocławiu wybuchła afera fakturowa i pojawili się tam funkcjonariusze CBA poseł Brejza przekazuje swemu ojcu sugestie Marcina Kowalskiego (byłego dziennikarza GW, właściciela firmy PR), jak wyciszyć aferę i uspokoić opinie. Jednocześnie sugeruje, by zwolnioną z pracy byłą Naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej – prawdopodobnie ze strachu przez jej zeznaniami – zastraszyć:

„Hej. Bardzo nam zależy żeby w tym komunikacie pojawiła się taka jednoznaczna myśl, że ona utrudnia postepowanie. Że jak to jest możliwe, że taka osoba (80 zarzutów) chodziła wolna i nieskrepowana, podczas gdy powinna być zatrzymana i doprowadzona do prokuratury. W każdej chwili może zbiec za granicę, a prokuratura pozostaje bezradna. Cos takiego. Żeby ona bała się wyjść przed kamery. Żeby się bala ze ja sprzed tych kamer zgarnie policja"

Pereira: Brejza mówi, że jest ofiarą, a TVP chce go zdyskredytować

Ustalenia portalu tvp.info, że poseł PO Krzysztof Brejza miał zarządzać „farmą trolli” w inowrocławskim ratuszu wstrząsnęła sceną polityczną. –...

zobacz więcej

Sprawa skandalicznych praktyk w inowrocławskim ratuszu znana jest od dawna. "Mieszkańcy Inowrocławia mówią o degradacji otoczenia, braku perspektyw i zadłużeniu samorządu i ze zdziwieniem spoglądają na ratusz. To tam prezydent Ryszard Brejza hojną ręką rozdziela pieniądze swoim podwładnym" – informowali ponad rok temu reporterzy programu TVP1 „Alarm!”. Autorzy programu opisali wyniki działań agentów CBA, którzy tropili tzw. aferę fakturową w inowrocławskim ratuszu.

– W ten proceder byli zaangażowani pracownicy Wydziału Kultury, Promocji, Komunikacji Społecznej urzędu i prywatni przedsiębiorcy. W celu ukrycia przestępstw posługiwano się fałszywymi fakturami, którymi tuszowano zabór mienia. Śledztwo jest w toku – mówił Piotr Kaczorek, rzecznik CBA.

12 kwietnia 2018 r. zarzuty w tej sprawie usłyszały dwie osoby pracujące w ostatnich latach w magistracie oraz dwóch lokalnych przedsiębiorców. Wcześniej, pod koniec marca, w tym samym śledztwie byłej urzędniczce wydziału, Agnieszce Ch-S. przedstawiono 34 zarzuty.

Przyjaciółka nagradzana przez ojca. Dziś Brejza się od niej odcina

Dziś Krzysztof Brejza odcina się od niej, jednocześnie atakując portal tvp.info, zarzucając, że „wykorzystuje „wyjaśnienia” podejrzanej o złodziejstwo.” – Najbardziej wiarygodna osoba dla PiS, to osoba z największą ilością zarzutów. W swojej beznadziejnej sytuacji może bezkarnie kłamać. – napisał Brejza na Twitterze. Przemilcza jednak fakt, że była ona jego przyjaciółką, w której działania Brejzowie byli wtajemniczeni, wyznaczonym przez Krzysztofa Brejzę naczelnikiem wydziału w latach 2015-2017, osobą, która w tym czasie dostała od prezydenta 15 nagród na łączną kwotę niemal 22 tys. 900 zł.

Śledczy ustalili, że w procederze wystawiania fikcyjnych lub zawyżonych faktur, z urzędu miasta Inowrocławia wypłynęło w okresie objętym postepowanie ponad 250 tys. złotych. Pieniądze te były przeznaczane w głównej mierze na potrzeby działalności politycznej Krzysztofa i Ryszarda Brejzów.

W śledztwie ustalono, że w inowrocławskim magistracie odbywały się częste narady dotyczące działań podległych Prezydentowi Brejzie działań urzędników samorządowych, w których zwykle uczestniczył poseł Krzysztof Brejza, podobne spotkania odbywały się w pomieszczeniach Ośrodku Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu. Poseł Brejza był tez faktycznym użytkownikiem części sprzętu komputerowego i oprogramowania zakupionego na potrzeby urzędu.

„Poseł Brejza od początku jak ja pracowałam w urzędzie przychodził do nas raz w tygodniu, zazwyczaj w poniedziałki. Czasem z Marcinem Kowalskim na tzw. narady. Podczas tych narad wskazywane były osoby, które należy atakować w internecie (...) nie mówił konkretnie co robić, tak wyglądało w przypadku plebiscytu, ale w innych przypadkach dzwonił i mówił, że przyjdzie faktura z jakiejś firmy i trzeba ja opłacić" – czytamy w jednym z zeznań.

Relacje świadków wskazują, że poseł Krzysztof Brejza wraz ze swoim ojcem Prezydentem Inowrocławia Ryszardem Brejzą stworzyli grupę zajmującą się produkcja na masowa skalę komentarzy internetowych, które w sposób bezpośredni budowały pozycje polityczna obu zainteresowanych oraz ich ugrupowania - Platformy Obywatelskiej. Grupa ta zajmowała się atakowaniem przeciwników politycznych i w zasadzie wszystkich ugrupowań konkurujących z Platformą Obywatelską zarówno w Inowrocławiu, jak i na arenie ogólnopolskiej. Grupa, która można określić językiem potocznym, jako „farma troili internetowych", oparta była na pracownikach Wydziału Kultury, Promocji I Komunikacji Społecznej, kierowana była bezpośrednio przez Krzysztofa Brejzę.

Według zgromadzonych relacji Prezydent Ryszard Brejza miał w obecności świadków powiedzieć:

„Czego on jeszcze chce, dałem mu ten Wydział'

„Grupa portalowa” Brejzy posługiwała się w swoich działaniach nieprawdziwymi informacjami, hejtem, szerzeniem nienawiści i bezpardonowym atakowaniem przeciwników sugestiami dotyczącymi ich wyglądu, życia prywatnego, orientacji seksualnej, często wpisy były wyjątkowo wulgarne. Nierzadko członkowie tej grupy w celu skompromitowania przeciwników politycznych podszywali się pod te osoby i podpisywali ich nazwiskami wpisy, które mogły je kompromitować. Niektóre wypowiedzi przybierały formę gróźb.

Należy dodać, że grupa ta składała się w dużej części z osób, które zatrudnione były w urzędzie miasta Inowrocławia lub w instytucjach podległych i wykonywały działania na rzecz Brejzów, w godzinach pracy. Używano do tego sprzętu urzędu miasta bądź zakupionych w tym celu urządzeń mobilnych z budżetu miasta, bądź z funduszy uzyskanych z fikcyjnych faktur.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej