RAPORT

Pogarda

Pierwsze przestępstwo w kosmosie? NASA prowadzi śledztwo w sprawie astronautki

Astronautka na pokładzie ISS w 2018 roku miała korzystać z prywatnego konta współmałżonki, z którą była w separacji (fot. arch. PAP/ITAR-TASS/Sergei Mamontov)
Astronautka na pokładzie ISS w 2018 roku miała korzystać z prywatnego konta współmałżonki, z którą była w separacji (fot. arch. PAP/ITAR-TASS/Sergei Mamontov)

Najnowsze

Popularne

NASA prowadzi dochodzenie w sprawie popełnienia przestępstwa w przestrzeni kosmicznej. Amerykańska agencja kosmiczna sprawdza, czy astronautka Anne McClain złamała prawo, będąc w 2018 roku na pokładzie Międzynarodowe Stacji Kosmicznej (ISS). Zarzuty do Federalnej Komisji Handlu wniosła jej małżonka Summer Woods, z którą od 2018 – a więc także w trakcie pozaziemskiej wyprawy – McClain jest w separacji.

Rosja wysłała na Międzynarodową Stację Kosmiczną robota Fiodora [WIDEO]

Rosja wysłała po raz pierwszy w Kosmos humanoidalnego robota. Maszyna nazwana Fiodor znajduje się na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS-14,...

zobacz więcej

Sprawa dotyczy finansów. Astronautka w trakcie sześciomiesięcznego pobytu na ISS miała korzystać z prywatnego konta współmałżonki. Prawnik McClain przekazał mediom, że jego klientka jedynie upewniała się, że „finanse rodziny są w porządku, a pieniędzy jest wystarczająco dużo, by zapłacić rachunki i zaopiekować się synem pani Worden, którego razem wychowywały przed separacją” – opisuje BBC.

– Ona usilnie zaprzecza, że zrobiła coś niewłaściwego – powiedział prawnik i dodał, że McClain „całkowicie współpracowała”.

Gdyby zarzuty się potwierdziły i doszło do wydania wyroku, byłby to pierwszy werdykt dotyczący przestępstwa popełnionego w przestrzeni kosmicznej.

W ISS zaangażowanych jest pięć krajowych lub międzynarodowych agencji kosmicznych – z USA, Kanady, Japonii, Rosji i kilku krajów europejskich. Według obowiązujących przepisów prawo krajowe ma zastosowanie do wszystkich osób i mienia w przestrzeni kosmicznej. W czasie procesu McClain odpowiadałaby więc według przepisów obowiązujących w kraju, z którego pochodzi – czyli w tym przypadku Stanów Zjednoczonych.

Anne McClain i Summer Worden wzięły ślub w 2014 roku, a pozew o rozwód w 2018 roku złożyła Summer, która jest oficerem wywiadu sił powietrznych USA.

McClain to z kolei absolwentka prestiżowej akademii wojskowej West Point; jako pilot wylatała ponad 800 godzin w czasie walk w Iraku. W 2013 roku dostała się do NASA. W czasie swojego półrocznego pobytu na ISS miała wziąć udział w pierwszym kobiecym spacerze kosmicznym, ale w ostatniej chwili jej wyjście zostało anulowane, z powodu problemów z rozmiarem skafandra.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej