Były król Juan Carlos przeszedł operację serca

Były król Juan Carlos przeszedł operację serca (fot. PAP/EPA/RODRIGO JIMENEZ)

Były król Hiszpanii 81-letni Juan Carlos przeszedł w sobotę operację serca w madryckiej klinice Quiron. Szpital poinformował, że operacja wszczepienia trzech bypassów przebiegła bez żadnych komplikacji.

Owacja dla króla Hiszpanii. Juan Carlos pojawił się na korridzie

Król Hiszpanii Juan Carlos, który niedawno ogłosił swoją abdykację, pojawił się na korridzie w Madrycie. Mieszkańcy stolicy, którzy tłumnie...

zobacz więcej

Według źródeł cytowanych przez dziennik „El Pais” operację zaplanowano w czerwcu podczas badań okresowych. Od tamtego czasu były król prowadził normalne życie, m.in. podróżował.

Gdy były monarcha w piątek wieczorem przybył do madryckiej kliniki, powiedział do dziennikarzy: „Zobaczycie, jak będę stąd wychodził”.

W czerwcu Juan Carlos całkowicie wycofał się z hiszpańskiego życia publicznego. Sprawował urząd króla Hiszpanii przez blisko 39 lat; w 2014 r. abdykował, i na tronie zasiadł jego syn Filip VI.

Urodzony w 1938 r. w czasie hiszpańskiej wojny domowej Juan Carlos przyszedł na świat w Rzymie. Do Hiszpanii przybył dekadę później. W 1975 r., dwa dni po śmierci wieloletniego dyktatora generała Francisco Franco, wstąpił na tron, co oznaczało przywrócenie monarchii w tym kraju. Franco już wcześniej zapowiedział, że po jego śmierci najwyższą władzę w państwie obejmie Juan Carlos.

źródło:

Zobacz więcej