Raport

#FabrykahejtuPO

Sojuzowi z robotem Fiodorem nie udało się przycumować do ISS

Do kolejnej próby przycumowania Sojuza MS-14 do ISS dojdzie we wtorek rano (fot. PAP/EPA/NASA TV HANDOUT)

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz MS-14 z robotem humanoidalnym Fiodorem na pokładzie nie przycumował w sobotę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Amerykańska Agencja Kosmiczna poinformowała, że do kolejnej próby przycumowania dojdzie we wtorek rano. Pierwsza próba została przerwana dziś, gdy rakieta była 100 metrów od doku.

Rosja wysłała na Międzynarodową Stację Kosmiczną robota Fiodora [WIDEO]

Rosja wysłała po raz pierwszy w Kosmos humanoidalnego robota. Maszyna nazwana Fiodor znajduje się na pokładzie statku kosmicznego Sojuz MS-14,...

zobacz więcej

Wtorkową operację poprzedzi operacja odcumowania statku Sojuz MS-13 od modułu serwisowego „Zwiezda". Właśnie przy tym module będzie dokował statek, który trzy dni temu wystartował z z kosmodromu w Bajkonurze na terenie Kazachstanu.

Automatyczne cumowanie zaplanowane na 7.30 czasu w Polsce nie powiodło się i maszyna musiała ponownie rozpocząć manewry w celu kolejnej próby cumowania do ISS.

Transmisja na żywo z wydarzenia na stronie rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos została przerwana, gdy Sojuz znajdował się w odległości około 100 metrów od stacji – zwraca uwagę AFP. Rakieta nośna Sojuz-2.1а z Fiodorem wystartowała w czwartek rano z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Fiodor - a dokładniej, Skybot-F850 bądź FEDOR (Final Experimental Demonstration Object Research) - to robot zaprojektowany do zadań ratowniczych. Ma 180 cm wysokości i waży 160 kg. To pierwszy wysłany przez Rosję w Kosmos humanoid, ale nie pierwszy w historii. Amerykańska NASA wysłała tego rodzaju maszynę w 2011 roku, ale potem z niej zrezygnowała.

Krótko przed lotem Fiodora były astronauta NASA Scott Kelly, który spędził na ISS ponad rok, udzielił wywiadu rosyjskiej agencji RIA Nowosti. Tłumaczył w nim, że roboty mogą wykonywać niektóre zadania, ale „nigdy nie zastąpią ludzkiej natury”.

Sceptycznie wypowiadał się na temat misji Fiodora szef Instytutu Polityki Kosmicznej Iwan Moisiejew. „Człekokształtny robot nie jest potrzebny na ISS. Nie są mu potrzebne nogi, kosmonauci używają tylko rąk. Jest on bezużyteczny podczas operacji remontowych i rozładunkowych” – powiedział ekspert dziennikowi „Kommiersant”.

Nie jest jasne, jakie zadania Fiodor miałby wykonywać na ISS. Według RIA Nowosti na stacji z Fiodorem przeprowadzone będą eksperymenty przy użyciu specjalnego kostiumu powtarzającego ruchy operatora. Fiodor ma na ISS spędzić 17 dni; 6 września Sojuz MS-14 zostanie automatycznie odłączony od stacji i rozpocznie powrót z orbity.

źródło:
Zobacz więcej