Kim Dzong Un osobiście nadzorował test „super dużej” wyrzutni rakiet

Test rakiet krótkiego zasięgu osobiście nadzorował dyktator Korei Płn. (fot. PAP/EPA/KCNA)

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un osobiście nadzorował sobotni test „super dużej wielofunkcyjnej wyrzutni rakiet” – poinformowała w niedzielę rano czasu miejscowego północnokoreańska agencja państwowa KCNA.

Rakiety poleciały w kierunku Morza Japońskiego. Korea Płn. kontynuuje próby

Korea Północna wystrzeliła w sobotę rano czasu lokalnego dwie rakiety balistyczne krótkiego zasięgu - poinformowała południowokoreańska armia. Oba...

zobacz więcej

W sobotę rano czasu lokalnego (w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego) południowokoreańska armia poinformowała, że Korea Północna wystrzeliła dwie rakiety balistyczne krótkiego zasięgu. Oba pociski przeleciały około 400 km i spadły do Morza Japońskiego.

To była kolejna już próba rakietowa Korei Północnej w ostatnich kilku tygodniach. Pod koniec lipca Pjongjang wznowił testy pocisków balistycznych krótkiego zasięgu i nie ukrywał, że jest to reakcja na wspólne manewry wojsk USA i Korei Płd. Socjalistyczny reżim oskarżał Waszyngton o prowadzenie wrogiej polityki i podsycanie napięć na Półwyspie Koreańskim.

Zdjęcia opublikowane w niedzielę przez północnokoreańskie media państwowe pokazywały rakiety wystrzeliwane z dużych metalowych tub, zamontowanych na potężnych ośmioosiowych pojazdach. Zdaniem ekspertów jest to już co najmniej czwarty nowy system rakietowy, zaprezentowany przez Koreę Płn. od czasu fiaska rozmów Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem w lutym w Wietnamie.

Według komunikatu KCNA Korea Płn. „musi przyspieszyć rozwój nowej broni strategicznej i taktycznej, aby przeciwdziałać stale rosnącym zagrożeniom militarnym i ofensywie sił wroga”. Agencja powołuje się na przywódcę kraju, który stwierdził, że młodzi naukowcy zajmujący się obronnością Korei Płn., którzy opracowali nowe pociski, są „cennym skarbem i bogactwem kraju, którego nie można stracić”.

KCNA podkreśla, że „test wykazał, iż wszystkie specyfikacje taktyczne i technologiczne systemu poprawnie spełniają założone standardy”. Agencja dodaje, że w ciągu ostatniego miesiąca Kim osobiście nadzorował co najmniej dwa inne testy „nowej” broni, ale charakter i cechy tego uzbrojenia nie są znane.

Rozmowy amerykańsko–północnokoreańskie na szczeblu roboczym na temat programu nuklearnego Pjongjangu i denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego wciąż nie zostały wznowione po impasie, w jakim się znalazły w rezultacie załamania się rozmów Trumpa i Kima w Hanoi.

Trump i Kim spotkali się ponownie w czerwcu br. na granicy między obu państwami koreańskimi i zgodzili się wznowić negocjacje, ale dotychczas do tego nie doszło.

źródło:

Zobacz więcej