RAPORT

Pogarda

Pereira: Brejza mówi, że jest ofiarą, a TVP chce go zdyskredytować

Najnowsze

Popularne

Ustalenia portalu tvp.info, że poseł PO Krzysztof Brejza miał zarządzać „farmą trolli” w inowrocławskim ratuszu wstrząsnęła sceną polityczną. – Jedyny argument Krzysztofa Brejzy po naszej publikacji jest taki, że on jest ofiarą, że TVP w jakiś sposób chce go zaatakować, zdyskredytować. Podkreślam, że to śledztwo nie jest prowadzone od dzisiaj, nie od tygodnia, nie od miesiąca – powiedział na antenie TVP Info Samuel Pereira, redaktor naczelny portalu tvp.info.

Czabański o „farmie trolli” w Inowrocławiu: Ustalenia tvp.info wskazują, że działy się tam rzeczy skandaliczne

Krzyszof Czabański, poseł PiS i przewodniczący Rady Mediów Narodowych powiedział, że ustalenia portalu tvp.info w sprawie urzędu miasta...

zobacz więcej

Dziennikarz zwrócił uwagę, że śledczy badają konkretne działania posła Platformy, które miały „dyskredytować przeciwników politycznych” lub „chwalić jego i jego ojca (Ryszard Brejza jest prezydentem Inowrocławia – przyp. red.)”.

– Śledztwo dotyczy też działalności wobec jednego z taksówkarzy, który był związany z ruchem Kukiz’15. W internecie wyznaczeni przez niego (Krzysztofa Brejzę) ludzie mieli negatywnie się wypowiadać na jego temat, wskazywał konkretne miejsca, portale, publikacje na tych portalach, pod którymi miały się pojawiać korzystne dla niego i jego ojca wpisy, albo niekorzystne dla jego przeciwników politycznych – wskazał Pereira.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Urzędzie Miasta w Inowrocławiu. Sprawa rozpoczęła się w październiku 2017 r. od kontroli CBA, podczas której ujawniono, ze ratusz księgował i realizował płatności za faktury wystawiane przez fałszywe podmioty gospodarcze, bądź podmioty, które nie świadczyły żadnych usług na rzecz miasta.

Fałszywe faktury trafiały do Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej, tam były akceptowane przez pracowników, pieniądze były wypłacane z kasy w gotówce, bądź przelewami na konta podstawionych podmiotów.

Dotychczas w śledztwie postawiono 181 zarzutów (w tym oszustwa, poświadczenia nieprawdy w dokumentach, posługiwania się fałszywymi dokumentami i przekroczenia uprawnień), usłyszało je 16 osób, w tym czterech byłych pracowników Urzędu Miasta Inowrocławia. Aktualne udokumentowana kwota wyłudzeń środków publicznych przekracza 250 tys. zł. Jest bardzo prawdopodobne, że ta kwota znacząco wzrośnie.

„Panie pośle Brejza, pan musi zniknąć z życia publicznego”

– Krzysztof Brejza, jak wynika z zeznań, które dziś zostały ujawnione, stoi za zorganizowaną grupą nie tylko hejterów, ale za zorganizowaną grupą...

zobacz więcej

Sprzęt dla posła

Część faktur w Wydziale dotyczyła zakupu sprzętu teleinformatycznego, który rzeczywiście był dostarczony, jednak nie był wykorzystywany na potrzeby samorządu. Służył do realizacji działalności politycznej prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy i jego syna Krzysztofa Brejzy – posła na Sejm wybranego z list Platformy Obywatelskiej. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń śledczych, poseł Brejza był też faktycznym użytkownikiem części sprzętu komputerowego i oprogramowania zakupionego na potrzeby urzędu.

„Poseł Brejza od początku jak ja pracowałam w urzędzie przychodził do nas raz w tygodniu, zazwyczaj w poniedziałki. Czasem z Marcinem K. na tzw. narady. Podczas tych narad wskazywane były osoby, które należy atakować w Internecie (…) nie mówił konkretnie co robić, tak wyglądało w przypadku plebiscytu, ale w innych przypadkach dzwonił i mówił, że przyjdzie faktura z jakiejś firmy i trzeba ją opłacić” – zeznała jedna z przesłuchiwanych osób.

Sprawa, według ustaleń śledczych, zaczęła się w 2014 r., kiedy to Ryszard Brejza wygrał wybory na prezydenta Inowrocławia, w drugiej turze uzyskując minimalną przewagę nad swoim konkurentem Marcinem Wrońskim – niecałe 400 głosów.

Wówczas poseł Krzysztof Brejza zaczął sugerować swemu ojcu, że trzeba dokonać zmian w strukturze Urzędu Miasta. Zamiast dotychczasowego Wydziału Kultury i Promocji powołano Wydział Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej, podległy inaczej niż dotychczas – bezpośrednio prezydentowi miasta Ryszardowi Brejzie.

W śledztwie zgromadzono materiał wskazujący, że Krzysztof Brejza był głównym pomysłodawcą i inicjatorem powstania wydziału oraz miał decydujący wpływ na wybór zatrudnionych osób i ustawianie konkursów, w wyniku których te osoby zatrudniano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej