Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Francuzi złożyli hołd gen. Maczkowi

Gen. Stanisław Maczek dowodził 1 Dywizją Pancerną, która pomogła w odniesieniu zwycięstwa pod Falaise (fot. CAW)

W północnej Francji trwają obchody 75. rocznicy bitwy pod Falaise, w której uczestniczyła 1. Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka. W kompleksie pamiątkowym Mont-Ormel odsłonięto tablicę biograficzną polskiego generała.

Wyzwoliciel Bredy urodził się 127 lat temu. W Szczercu pod Lwowem

127 lat temu urodził się Stanisław Maczek, dowódca 1. Dywizji Pancernej wsławionej walkami we Francji podczas inwazji Aliantów w 1944 roku,...

zobacz więcej

Tablicę ufundowała ją lokalna społeczność. Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski odczytał list Andrzeja Dudy do uczestników uroczystości. Przedstawiciele władz złożyli kwiaty przed pomnikiem gen. Maczka. W uroczystości wzięli również udział polscy weterani walk z Normandii.

W polskiej tradycji wojskowej wzgórze Mont-Ormel nazywane jest „Maczugą”. Rozciąga się z niego rozległy widok na dolinę, w której alianci zamknęli w „kotle” hitlerowskie dywizje pancerne i piechoty.

Pancerniacy gen. Maczka, którego dywizja wchodziła w skład II Korpusu Kanadyjskiego, pomimo trudnej sytuacji wynikającej z bezustannych ataków wroga zamknęli wojska niemieckie w okrążeniu. Przypomina o tym czołg z orłem, stojący na wzgórzu.

Bitwa pod Falaise została stoczona w dniach 7-21 sierpnia 1944 roku w ramach operacji „Overlord”. Doprowadziła do przełamania obrony niemieckiej w Normandii i wyjścia aliantów na linię Sekwany, a później Renu.

Polska 1 Dywizja Pancerna, która miała duży udział w odniesieniu zwycięstwa, wzięła 5113 jeńców (spośród około 40 tys.), zniszczyła 55 czołgów, 44 działa polowe, 38 samochodów pancernych i 207 pojazdów mechanicznych, tracąc przy tym 656 poległych i rannych w pierwszej fazie bitwy (do 12 sierpnia) oraz 325 zabitych, 1002 rannych i 114 zaginionych w kolejnym okresie. Zniszczeniu uległo też około 80 czołgów.

źródło:
Zobacz więcej