RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Badanie krwi pomoże określić kiedy umrzemy

Badanie może pomóc pacjentom poprawić nawyki żywieniowe (fot. Pixabay/Belova59)

Interesujące wyniki badań holenderskich naukowców. Wykazali, że pomiary 14 produktów przemiany materii we krwi z dużym prawdopodobieństwem pozwalają przewidzieć ryzyko zgonu w ciągu najbliższych 5-10 lat.

Naukowcy odkryli gen zwiększający ryzyko uzależnień

Niewielka mutacja genu COMT w połączeniu z negatywnymi doświadczeniami z okresu dzieciństwa może zwiększać prawdopodobieństwo uzależnienia od...

zobacz więcej

Jak informuje magazyn „Nature Communications” naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 44 168 osób pod kątem informacji o 226 substancjach w ich krwi. Wskazano, że w okresie 17 lat zmarło 5512 z tych osób. Zebrawszy dane, zidentyfikowano 14 metabolitów, które wzięto pod uwagę w kolejnym teście przeprowadzonym na 7603 mieszkańcach Finlandii.

Analizując poziom tych 14 substancji określono dla każdej z tych osób prawdopodobieństwo zgonu w ciągu kolejnych 5-10 lat. W czasie badań trwających 17 lat zmarło 1213 osób, zaś test potrafił z 83-proc. skutecznością przewidzieć ryzyko zgonu zarówno dla okresu 5- jak i 10-letniego. W przypadku osób powyżej 60. roku życia dokładność testu spadała do 72 proc.

Portal KopalniaWiedzy.pl zwraca uwagę, że niektóre z badanych substancji – jak cukier czy wielonienasycone kwasy tłuszczowe – są postrzegane jak powodujące problemy zdrowotne. Z drugiej strony kwas acetylooctowy dotąd nie był jednoznacznie postrzegany jako szkodliwy.

W ocenie badaczy, połączenie tych wszystkich biomarkerów znacząco poprawia możliwość przewidywania ryzyka zgonu w okresie 5- i 10-letnim dla każdej grupy wiekowej. – Uzyskane przez nas wyniki wskazują, że profil biomarkerów metabolicznych może być wykorzystywany w codziennej praktyce lekarskiej, o ile jego skuteczność zostanie potwierdzona w dalszych badaniach klinicznych – oświadczyli naukowcy.

źródło:
Zobacz więcej