Iran: Gwardia Rewolucyjna informuje o udanym teście „nowego pocisku”

Nie podano szczegółów na temat testowanego pocisku (fot. arch. PAP/EPA/HO HANDOUT)

Iran przeprowadził udaną próbę „nowego pocisku” balistycznego – powiedział w sobotę cytowany przez półoficjalną agencję Tasnim naczelny dowódca Gwardii Rewolucyjnej generał Hosejn Salami. Nie podał szczegółów na temat testowanego pocisku.

USA godzą się na dalszą współpracę przy cywilnym programie atomowym Iranu

Rząd USA zgodzi się na ponowne przedłużenie o 90 dni zezwolenia na międzynarodową współpracę z Iranem przy rozwoju cywilnego programu nuklearnego w...

zobacz więcej

– Nasz kraj stale jest areną testowania różnych obronnych i strategicznych systemów i nieustannie prowadzone są wysiłki w celu wzmocnienia naszej mocy odstraszania – mówił generał Salami. – Wczoraj był jeden z pomyślnych dni tego narodu.

W czwartek w Iranie zaprezentowano nową broń, którą opisano jako wyprodukowany w kraju, mobilny system rakiet ziemia-powietrze. Nowy system przedstawiono system obrony przeciwlotniczej o nazwie Bawar-373, konkurencyjny dla rosyjskich rakiet przeciwlotniczych S-300.

Do wydarzeń tych dochodzi w czasie silnych napięć z Stanami Zjednoczonymi, które narastają od czasu wycofania USA w 2018 r. z międzynarodowego układu nuklearnego z Teheranem. Od tego czasu oba kraje wzajemnie sobie grożą. W czerwcu wojsko irańskie użyło pocisku rakietowego ziemia-powietrze do zestrzelenia amerykańskiego bezzałogowego samolotu zwiadowczego w rejonie Zatoki Perskiej. Iran twierdzi, że dron znajdował się nad jego terytorium, USA - że w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

Zachodni analitycy wskazują, że choć Teheran często wyolbrzymia możliwości krajowego sprzętu wojskowego, to m.in. obawy związane z irańskim programem rakiet balistycznych skłoniły USA do wycofania się z międzynarodowego porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego i przywrócenia antyirańskich sankcji.

źródło:

Zobacz więcej