Morawiecki: W rdzeniu naszego planu jest przyciąganie inwestorów z całego świata

W rdzeniu naszego planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju jest przyciąganie inwestorów z całego świata; to tworzy miejsca pracy i wypycha w górę wynagrodzenia – powiedział w Bydgoszczy na konwencji Prawa i Sprawiedliwości premier Mateusz Morawiecki. Zdaniem szefa rządu, po czterech latach rządów PiS, każdy Polak powinien zadać sobie pytanie: czy teraz żyje się lepiej, czy żyło się lepiej cztery, pięć lat temu. – Teraz jest dobry czas dla Polski, ale na to pytanie muszą odpowiedzieć sobie wszyscy rodacy – dodał.

PiS inauguruje konwencje w regionach. Pierwszy przystanek „PiSbusu” – Toruń

W ramach kampanii przed wyborami parlamentarnymi Prawo i Sprawiedliwość organizuje pierwsze regionalne konwencje. W pierwszej z nich – w Toruniu –...

zobacz więcej

– Młodzież, która w okresie 2012-2013 musiała biedzić się ze znalezieniem pracy, bo bezrobocie sięgało 25 proc. wśród młodych ludzi. Dzisiaj jest to około 10 proc. i cały czas spada, bo przyciągamy wszystkich inwestorów z całego świata. To jest część planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, żeby ściągać inwestorów, bo to tworzy miejsca pracy i wypycha w górę wynagrodzenia, też dla młodych ludzi – to jest w rdzeniu naszego planu – podkreślił Morawiecki.

Premier wskazał również, że seniorzy powinni zadać pytanie, kiedy była „emerytura plus”, kiedy leki były za darmo.

Z kolei pracownicy – jak mówił Morawiecki – powinni odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy było łatwiej znaleźć pracę, kiedy bezrobocie było niższe. Dodał przy tym, że obecnie bezrobocie w Polsce wynosi 5,2-5,3 proc., a według Eurostatu – 3,5 proc. – Osiągnęliśmy poziom praktycznie prawie pełnego zatrudnienia – dodał.

– To są fundamentalne pytania, bardzo konkretne i mierzalne, nie wyłącznie emocjonalne. Bo pułapka, w jaką chcą wciągnąć nas przeciwnicy polityczni to pułapka spirali negatywnych emocji. Nie dajmy się wciągnąć, drodzy rodacy, w tę pułapkę, tylko postarajmy się obiektywnie zmierzyć, określić i odpowiedzieć sobie na te fundamentalne pytania – oświadczył Morawiecki.

Premier wskazał też, że kierowany przez niego rząd – zgodnie ze swoimi ambicjami – zmierza w kierunku zrównoważonego budżetu, ale musi jednocześnie „mieć tę równowagę między skutecznością finansów publicznych i polityką solidarnościową”. Dodał, że polityka solidarnościowa to taka, która „włącza całe społeczeństwo do udziału w gospodarczym torcie - nie dzieli społeczeństwa na wybranych, na antyrozwojowe grupy interesu i pozostałą część, tę słabszą, która nie potrafiła się upomnieć o swoje”.

– My jesteśmy reprezentacją słabszych, tych poszkodowanych, którzy dzisiaj, mam nadzieję, widzą i wiedzą o tym, że odzyskali swoje należne miejsce w społeczeństwie i w Polsce – podkreślił Morawiecki.

źródło:
Zobacz więcej