Raport

Epidemia koronawirusa

PiS inauguruje konwencje w regionach. Pierwszy przystanek „PiSbusu” – Toruń

W ramach kampanii przed wyborami parlamentarnymi Prawo i Sprawiedliwość organizuje pierwsze regionalne konwencje. W inauguracyjnym spotkaniu w Toruniu wziął udział premier Mateusz Morawiecki. W swoim wystąpieniu szef rządu powiedział, że polityka oparta na dwóch filarach: na jakości finansów publicznych i polityce społecznej, „która zmienia politykę całego kraju", to znak firmowy Prawa i Sprawiedliwości.

Szef komitetu wykonawczego PiS: Mamy zebrane pół miliona podpisów w całym kraju

Mamy zebrane około pół miliona podpisów w kraju i gdy ukonstytuują się okręgowe komisje wyborcze, przystąpimy do rejestracji list – poinformował...

zobacz więcej

– Wybory, które odbędaą się 13 października dadzą nam odpowiedź na pytanie, czy dobra zmiana będzie miała szansę dalej reformować i działać na rzecz obywateli – powiedziała rozpoczynając spotkanie prezes zarządu okręgu PiS Marzenna Drab.

W konwencji – obok szefa rządu i kandydatów do polskiego parlamentu – wzięli udział także: „jedynka” na liście PiS w okręgu toruńskim Jan Krzysztof Ardanowski – minister rolnictwa i rozwoju wsi, oraz wicelider listy Krzysztof Czabański – przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

W swoim przemówieniu Mateusz Morawiecki podkreślił, że na „dobry czas dla Polski” wskazuje choćby zagraniczna prasa, pisząca o „małym cudzie gospodarczym” w kraju pod rządami Prawa i Sprawiedliwości.

– W czasach zmiennej pogody gospodarczej ważne są umiejętności w zarządzaniu gospodarką, sprawami finansowymi, budżetowymi. Tutaj – ku zdumieniu całej opozycji i komentatorów gospodarczych z ostatnich lat – jesteśmy w okresie wyjątkowej równowagi, dostrzeganej przez Komisję Europejską i analityków z całego świata – mówił Morawiecki.

Latos do opozycji: Do Senatu idziecie razem, ale nie chcecie tego przyznać

Państwo wracacie do powtórki z rozrywki z wyborów do PE. Do senatu idziecie razem, natomiast nie chcecie tego przyznać – powiedział w programie...

zobacz więcej

– Czy teraz, kiedy jest dobry czas dla Polski, warto zmieniać ekipę, która do tego doprowadziła, czy warto postawić raczej na tych, którzy potrafili wykazać, że w trudnych, zmiennych okolicznościach potrafią zadbać o finanse publiczne państwa, ale też grupy, które opieki potrzebują: młodych ludzi, seniorów, rodziny czy rolników – zapytał zgromadzonych szef rządu zaznaczając, że to pytanie w okresie wyborczym należy zadać wszystkim Polakom.

Morawiecki przypomniał, że jego rząd wprowadził m.in. ważne rozwiązanie dla młodych, jakim jest zwolnienie z podatku PIT dla osób do 26 roku życia.

– Najbliższe tygodnie to wysiłek mobilizacyjny, bo by dalej móc reformować państwo, musimy przekonać Polaków, że – mimo potknięć – to co zrobiliśmy, co widać wokół nas, to wszystko jest wielkim osiągnięciem na rzecz całego narodu, całego społeczeństwa, a nie tylko antyrozwojowych grup interesów. Pokazać, że to zmiana na rzecz normalności, bo chcemy normalnego kraju – podkreślił Morawiecki.

Sondaż: Jeden silny lider i dwa komitety poza Sejmem

Blisko 45 proc. poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości deklarują badani w najnowszym sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl. Partia...

zobacz więcej

Szef rządu powiedział, że Toruń jest miastem kojarzącym się z nietoperzami. – Niektórzy się ich boją, to takie miłe zwierzątka w sumie, ale młodym ludziom pewnie nietoperze trochę kojarzą się też z Batmanem. Batman walczy ze złem poprzez bardzo nowoczesne instrumenty (...), skafander nowoczesny, samochód. I rzeczywiście ten Batman, czy jak mówiono o nas VATman doprowadził do zasadniczej zmiany w finansach publicznych i ona stoi u źródeł wielkiego sukcesu gospodarczego PiS, u źródeł zmian, które chcemy wprowadzać dla szerokich rzesz społeczeństwa – powiedział Morawiecki.

Morawiecki podkreślił, że „Polacy muszą zarabiać po europejsku” i to jest program Prawa i Sprawiedliwości. Ocenił, że poprzednicy nie umieli uszczelnić budżetu i uzyskać wpływów z podatku VAT.

Według Morawieckiego przed wyborami zadaniem PiS jest wejście „głęboko w rozmowy, w dialog z narodem, z wszystkimi ludźmi, sąsiadami, przyjaciółmi, znajomymi”.

– Można się potykać, wstawać, przeprosić, pójść dalej, ale po drugiej stronie mamy antyrozwojową politykę, gdzie mafie VATowskie hulały, jak wiatr po Dzikich Polach, gdzie przez palce przeciekały dziesiątki miliardów złotych – przypomniał Morawiecki.

– Wielu komentatorów na całym świecie zadaje sobie pytanie, jak to możliwe, że doprowadziliśmy do takiego sukcesu, nawet ci, którzy niesłusznie określają nas mianem rządu nacjonalistycznego – mówił szef rządu. – My jesteśmy po prostu rządem patriotycznym, to jest zasadnicza różnica. Uważamy, że Polskę nie tylko trzeba mieć w sercu, ale trzeba z wysiłkiem, cierpliwością, dyscypliną, pracowitością zmieniać, by Polska krok po kroku stawała się coraz piękniejsza – dodał.

W czasie konwencji zaprezentowano wszystkich dwudziestu sześciu kandydatów do Sejmu z toruńskiej listy Prawa i Sprawiedliwości, a także kandydatów do Senatu z trzech okręgów.

Do izby wyższej parlamentu startują: Zbigniew Rasielewski (w okręgu 11.), senator Andrzej Mioduszewski (w okręgu 12.) oraz senator Józef Mikołaj Łyczak (okręg 13.).
Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu z okręgu nr. 5 w Toruniu (fot. Twitter/Pisorgpl)

Rzecznik PO broni hejterki: Jachira nigdy nie uczestniczyła w hejcie w internecie

Wypowiedzi Klaudii Jachiry nigdy nie przekroczyły poziomu żenady, którą przekroczyli posłowie PiS – powiedział rzecznik PO Jan Grabiec. Według...

zobacz więcej

Przed konwencją szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski zapowiadał, że przedstawiciele tego ugrupowania będą jeździć na spotkania z Polakami do wszystkich okręgów wyborczych.

– Będziemy chcieli skupić się już tylko i wyłącznie na kampanii wyborczej, którą chcemy oprzeć na bezpośrednim kontakcie z Polakami, czyli na bardzo dużej liczbie spotkań w terenie. Chcemy dotrzeć do każdego sołectwa, każdej gminy – zarówno nasi kandydaci oraz liderze – powiedział Sobolewski.

Tego dnia odbędzie się jeszcze druga z zaplanowanych okręgowych konwencji Prawa i Sprawiedliwości – w południe w Bydgoszczy. Tam także swoje wystąpienie będzie miał premier Morawiecki. Zaprezentowani zostaną również 24 kandydaci PiS w okręgu bydgoskim.

źródło:
Zobacz więcej