RAPORT

Kampania 2020

Sondaż: Jeden silny lider i dwa komitety poza Sejmem

Blisko 45 proc. poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości deklarują badani w najnowszym sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl. Partia Jarosława Kaczyńskiego ma niespełna piętnastoprocentową przewagę nad drugą w sondażu Koalicją Obywatelską (30,4 proc.). Do Sejmu weszłaby jeszcze Lewica (SLD, Wiosna i Razem), a także Koalicja Polska (PSL i Kukiz’15).

Szef komitetu wykonawczego PiS: Mamy zebrane pół miliona podpisów w całym kraju

Mamy zebrane około pół miliona podpisów w kraju i gdy ukonstytuują się okręgowe komisje wyborcze, przystąpimy do rejestracji list – poinformował...

zobacz więcej

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, swój głos na Zjednoczoną Prawicę oddałoby 44,9 proc. obywateli. W porównaniu z poprzednim sondażem tej pracowni to spadek o jeden punkt procentowy.

Notowania Koalicji Obywatelskiej od tego czasu wzrosły o 0,2 pkt. proc. – poparcie dla opozycji kierowanej przez Grzegorza Schetynę deklaruje 30,4 proc. ankietowanych. Na ostatnią na podium lewicową koalicję – Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Wiosny i Partii Razem – chce głosować 9,8 proc. badanych (spadek o 0,3 pkt. proc.).

W Sejmie znalazła by się także Koalicja Polska – czyli porozumienie Pawła Kukiza z ludowcami Władysława Kosiniaka-Kamysza – która w badaniu uzyskała 6,8 proc (wzrost o 1,5 pkt. proc.).

Progu wyborczego nie przekroczyła Konfederacja z poparciem 3,8 proc. ankietowanych (spadek o 0,3 pkt. proc.) oraz Bezpartyjni Samorządowcy – którzy uzyskali 2,3 proc. (spadek o 1 pkt. proc.). Odpowiedzi „inni” udzieliło 2 proc. respondentów.

Jak wnioskuje z badania portal DoRzeczy.pl, wynik najnowszego sondażu przełożyłby się na 240 mandatów dla partii Jarosława Kaczyńskiego. Koalicja Obywatelska wprowadziłaby do Sejmu 162 posłów, Lewica – 34, a Koalicja Polska – 23. Jeden mandat przypadłby mniejszości niemieckiej.

Badanie przeprowadzono w dniach 21-22 sierpnia 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1046 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię.

źródło:
Zobacz więcej