Rusza 16. Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”

Podczas festiwalu wystąpia m.in. Buba Badjie Kuyateh i Michał Górczyński (fot. mat. prasowe/Weronika Wiśniewska/ FINA)

Koncerty, spektakle teatralne, spotkania autorskie, warsztaty kuchni żydowskiej i spacery edukacyjne. W sumie 250 wydarzeń czeka od dziś na mieszkańców stolicy w ramach rozpoczynającego się 16. Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”.

Koncerty, spektakle, warsztaty kulinarne. Festiwal „Warszawa Singera” – od soboty w stolicy

250 artystów z całego świata wystąpi podczas rozpoczynającego się dziś 15. Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”. Do Warszawy przyjadą...

zobacz więcej

Festiwal oficjalnie zainauguruje w sobotę o godz. 22 w Synagodze im. Nożyków koncert pt. „Hawdala – zakończenie szabatu”, podczas którego pieśni szabatowe wykonają kantorzy Yaakov Lemmer z USA, Yoni Rose z Niemiec i Yedidya Weksel z Izraela. Akompaniować im na fortepianie będzie Menachem Bristowski.

Po raz pierwszy na Festiwalu Singera wystąpi śpiewaczka i pianistka Naom Vazana z Izraela, a towarzyszyć jej będzie na altówce Tomasz Kukurba, lider najbardziej znanej polskiej formacji klezmerskiej Kroke. Niemiecko–luksemburska wokalistka i aktorka Adrienne Haan, której szczególnie bliska jest piosenka kabaretowa lat 20. i 30. XX w. wystąpi z koncertem pt. „Tehorah”. Będzie też można posłuchać Jazz Bandu Młynarski – Masecki, którzy przedstawią własne interpretacje szlagierów z lat 20. XX w. autorstwa wybitnych kompozytorów, jak np. Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold.

Jednym z wydarzeń festiwalu będzie koncert „Polskie tango show – jak za dawnych lat”, przygotowany przez Sawars Tango Orquesta, z udziałem Anny Dereszowskiej i Andrzeja Seweryna.

27 sierpnia w Synagodze im. Nożyków koncertem pt. „The Music of Roman Statkowski” w wykonaniu Kuba Stankiewicz Quartet zostanie zainaugurowany po raz szósty Singer Jazz Festival.

Wśród propozycji teatralnych znajduje się hiszpański spektakl „Kartograf” w reż. Juana Mayorga, którego akcja rozgrywa się w dwóch planach – współcześnie i w 1940 r. w Warszawie. W przedstawieniu występuje znana z filmów Pedro Almodovara, nagradzana w Cannes aktorka Blanca Portillo Martinez de Velasco. Zobaczyć też będzie można przegląd przedstawień Teatru Żydowskiego, m.in. tegoroczną premierę musicalu „Śpiewak jazzbandu” w reż. i z librettem Wojciecha Kościelniaka.

W kinie Iluzjon odbędzie się współorganizowany z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym (FINA) przegląd pt. „Scenarzysta Józef Hen”. W jego ramach odbędą się projekcje 4 filmów i jednego spektaklu Teatru Telewizji, które komentować będzie uczestniczący w pokazach polski pisarz.

Finałem tegorocznego Festiwalu Singera będzie tradycyjne, niebiletowane widowisko na placu Grzybowskim, podczas którego wystąpi wirtuoz skrzypiec Nigel Kennedy. Wykona utwory zainspirowane „Sztukmistrzem z Lublina” Isaaka B. Singera oraz kompozycjami Georga Gershwina.

Festiwal potrwa do 1 września. Jego organizatorem jest Fundacja Shalom, a dyrektorem artystycznym i pomysłodawczynią – Gołda Tencer.

źródło:

Zobacz więcej