RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Panie pośle Brejza, pan musi zniknąć z życia publicznego”

– Krzysztof Brejza, jak wynika z zeznań, które dziś zostały ujawnione, stoi za zorganizowaną grupą nie tylko hejterów, ale za zorganizowaną grupą ludzi, która wyprowadzała pieniądze z urzędu miasta – powiedział w TVP Info Ireneusz Stachowiak, szef struktur Solidarnej Polski w woj. kujawsko-pomorskim i były wiceprezydent Inowrocławia. Stachowiak jako pierwszy donosił o sprawie „farmy trolli” w inowrocławskim ratuszu, której pomysłodawcą miał być Brejza.

Jak działał „wydział nienawiści” Brejzy. Szokujące zeznania nt. procederu niszczenia w sieci

– Od początku jak pracowałam w urzędzie poseł Brejza przychodził raz w tygodniu. Na tzw. naradach wskazywał osoby, które należy atakować w...

zobacz więcej

– Po informacjach, które dziś usłyszałem, nie mam najmniejszych wątpliwości, że należy bez zbędnej zwłoki zaapelować do pana Grzegorza Schetyny o to, by natychmiast usunął z życia politycznego pana Krzysztofa Brejzę, posła na Sejm RP z PO. Otóż ten poseł, jak wynika z zeznań, które dziś zostały ujawnione, stoi za zorganizowaną grupą nie tylko hejterów, ale za zorganizowaną grupą ludzi, która wyprowadzała pieniądze z urzędu miasta. To jest to, czego domyślaliśmy się od wielu miesięcy. Czekaliśmy na te informacje i dziś mamy potwierdzenie – powiedział Stachowiak.

Jak dodał, z ujawnionych informacji wynika, że to właśnie Brejza „organizował cały hejt i całą akcję wyprowadzania pieniędzy z urzędu miasta”.

– To jest sytuacja skandaliczna, niedopuszczalna. Człowiek, który pełni mandat poselski nie może doprowadzać do takich rzeczy, że wykorzystuje się pieniądze publiczne do kupowania sprzętu, doładowywania kart, a co najgorsze do wykorzystywania tych pieniędzy na cele kampanii wyborczej. Panie pośle Brejza, pan musi zniknąć z życia publicznego. Pan nie jest godzien do tego, by dzierżyć jakikolwiek mandat. Pan nie powinien kandydować do Senatu – mówił polityk.

Stachowiak dodał, że w Inowrocławiu proceder, którym miał trudnić się Brejza, był od dawna znany, a ujawnione dziś informacje potwierdzają to, co wcześniej mówił.

– Nie bez przyczyn pan poseł nie odpowiadał na mój apel, nie odpowiedział niczym. To pokazuje, że dokładnie wie, co robił, z kim rozmawiał. To, że przez wiele miesięcy prokuratura prowadzi działania pokazuje, na jak szeroką skalę funkcjonowała ta sprawa. Ponad 30 miejsc, które zostały odwiedzone w Inowrocławiu przez CBA pokazuje, że skala tego problemu była przepotężna – mówił Stachowiak.

„Poseł Krzysztof Brejza stał za zorganizowaną grupą hejterów. Wzywam go do dymisji”

Poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Brejza, syn prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy, stał za zorganizowaną grupą hejterów. To on wymyślił...

zobacz więcej

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Urzędzie Miasta w Inowrocławiu. Sprawa rozpoczęła się w październiku 2017 r. od kontroli CBA, podczas której ujawniono, ze ratusz księgował i realizował płatności za faktury wystawiane przez fałszywe podmioty gospodarcze, bądź podmioty, które nie świadczyły żadnych usług na rzecz miasta. Dotychczas w śledztwie postawiono 181 zarzutów (w tym oszustwa, poświadczenia nieprawdy w dokumentach, posługiwania się fałszywymi dokumentami i przekroczenia uprawnień), usłyszało je 16 osób, w tym czterech byłych pracowników Urzędu Miasta Inowrocławia. Aktualne udokumentowana kwota wyłudzeń środków publicznych przekracza 250 tys. zł. Jest bardzo prawdopodobne, że ta kwota znacząco wzrośnie.

Część faktur w Wydziale dotyczyła zakupu sprzętu teleinformatycznego, który rzeczywiście był dostarczony, jednak nie był wykorzystywany na potrzeby samorządu. Służył do realizacji działalności politycznej prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy i jego syna Krzysztofa Brejzy – posła na Sejm wybranego z list Platformy Obywatelskiej. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń śledczych, poseł Brejza był też faktycznym użytkownikiem części sprzętu komputerowego i oprogramowania zakupionego na potrzeby urzędu.

Inne zeznania mówią o sposobie fałszowania ankiet poparcia w internecie, których końcowe wyniki były wykorzystywane w bieżących rozgrywkach politycznych Brejzów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej