Policja przejęła blisko 200 nielegalnie importowanych zwierząt

Hiszpańskie służby zatrzymały prawie 200 zwierząt nielegalnie importowanych (fot. Guardia Civil/Europol)

Hiszpańska policja zatrzymała 10 osób w sprawie nielegalnego handlu chronionymi gatunkami. Przemytem zajmowała się międzynarodowa organizacja posiadająca kontakty w różnych państwach Unii Europejskiej. Rozbudowana sieć kontaktów pozwalała jej na eksport do Maroka. Hiszpańskie służby przejęły prawie 200 zwierząt nielegalnie importowanych.

Nielegalnie hodował lwy. Zginął zaatakowany przez pupila

W Czechach zginął mężczyzna, który nielegalnie hodował lwy. Został zaatakowany przez drapieżnika, gdy wszedł do klatki.

zobacz więcej

Jak poinformowała policja, śledztwo wykazało istnienie rozwijającego się w Afryce rynku zwierząt egzotycznych. Za pośrednictwem Marokańczyków popyt na takie okazy rośnie.

W tej sprawie działania hiszpańskich służb koordynuje Europejski Urząd Policji (Europol), czyli policyjna agencja Unii Europejskiej. Dzięki ich współpracy funkcjonariusze złapali 10 współpracowników międzynarodowej sieci przestępczej zaangażowanej w przemyt i nielegalny handel gatunkami chronionymi. Organizacja związana jest też z maltretowaniem zwierząt i fałszowaniem dokumentów.

Jeden z podejrzanych jest kwalifikowanym weterynarzem, dzięki czemu mógł załatwiać potrzebne pozwolenia i licencje na zwierzęta. Jednakże, wypełniał on dane tylko częściowo. Nie zgłaszał zwierząt do rejestru, aby nie zostawiać śladu po sprzedanych okazach poza Hiszpanią.

Policja znalazła blisko 200 zwierząt – nielegalnie importowanych – w sklepie zoologicznym w miejscowości Fuengirola na południu Hiszpanii. Wśród przejętych gatunków są m.in.: żółwie, węże, kakadu. Sklep miał być jedynie „przykrywką” dla operacji przestępczej.

źródło:
Zobacz więcej