Władze zamknęły kursy języka chińskiego. Chiny protestują

W ostatnich latach Australia wzmacniała stosunki z Chinami, będącymi największym partnerem handlowym tego kraju (fot. TREUTERS/Jason Reed)

Chiny skrytykowały w piątek decyzję władz australijskiego stanu Nowa Południowa Walia. Postanowiono tam o zamknięciu sponsorowanych przez rząd w Pekinie kursów języka mandaryńskiego w kilkunastu szkołach publicznych.

Australia: Parlament i główne partie polityczne obiektem cyberataku „rządu innego państwa”

Premier Australii Scott Morrison oświadczył w poniedziałek, że parlament i główne partie polityczne kraju były celem cyberataku, prawdopodobnie...

zobacz więcej

Australijska telewizja ABC poinformowała, że w związku z obawami dotyczącymi „potencjalnej propagandy” w australijskich szkołach departament edukacji Nowej Południowej Walii zlecił w maju przeprowadzenie kontroli kursów.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez władze tego stanu, w programach kursów nie wykryto dowodów świadczących o „faktycznym wywieraniu politycznego wpływu”, ale istnieje poczucie, że „instytut ułatwia lub mógł ułatwiać (wywieranie) nieodpowiednich zewnętrznych wpływów”.

Rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang powiedział, że 13 Instytutów Konfucjusza w szkołach działało „otwarcie, przejrzyście, zgodnie z prawem” i było to korzystne dla obu stron. – Mamy nadzieję, że Australia i władze Nowej Południowej Walii potrafią uszanować naszą współpracę i docenić wyniki naszej współpracy, bez upolityczniania tego normalnego programu wymiany i robić więcej na rzecz naszej przyjaźni i wspólnego zaufania – oświadczył.

Reuters podkreśla, że Australia w ostatnich latach podejmuje działania mające na celu zwiększenie liczby uczących się języka mandaryńskiego w szkołach, by wzmocnić stosunki z Chinami, będącymi największym partnerem handlowym tego kraju.

Chiny: australijski pisarz aresztowany za szpiegostwo

Australijski pisarz Yang Hengjun został zatrzymany w Chinach pod zarzutem stwarzania „zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego”. Informacje te...

zobacz więcej

Instytuty Konfucjusza są prowadzone przez Hanban, organizację powiązaną z chińskim ministerstwem edukacji. Państwo wybiera nauczycieli pracujących w instytutach i program nauczania – zaznacza Associated Press.

AP zwraca uwagę, że „ośrodki zmagają się ze zwiększoną kontrolą w związku z ich rolą w szerzeniu prorządowej chińskiej propagandy i cenzurze sprzecznych z nią opinii w takich kwestiach jak Tybet, Sinciang i Hongkong”.

ChRL podkreśla, że instytuty stanowią narzędzie, dzięki któremu można poznawać język chiński i kulturę Państwa Środka. Od 2004 r. w różnych krajach otworzono ok. 500 Instytutów Konfucjusza.

źródło:

Zobacz więcej