Ziobro: Opracujmy zasady zachowania sędziów w mediach społecznościowych

Obywatele oczekują, by sędziowie nie posługiwali się nienawistnym językiem, nie używali wulgaryzmów – wskazał min. Ziobro (fot. PAP/Leszek Szymański)

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwrócił się w piątek do Krajowej Rady Sądownictwa o przygotowanie kodeksu etyki, który będzie regulował zachowanie sędziów w mediach społecznościowych. Jak poinformował resort, „inicjatywa ta ma na celu oczyszczenie środowiska sędziowskiego z zachowań niegodnych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości”.

Sędzia SN: Informacje Onetu nieprawdziwe

„Wszelkie informacje zawarte w publikacji onet.pl są nieprawdziwe; godzą w moje dobre imię i reputację” – przekazał sędzia Izby Dyscyplinarnej SN...

zobacz więcej

„Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zwrócił się do Krajowej Rady Sądownictwa z apelem o przygotowanie kodeksu etyki, który będzie regulował zachowanie sędziów w internetowych mediach społecznościowych” – poinformowało MS w wydanym w tej sprawie komunikacie.

Zdaniem ministra Ziobry w kodeksie powinny znaleźć się regulacje, które będą przeciwdziałać łamaniu przez sędziów zasady apartyjności i apolityczności. Jak zaznaczył szef resortu, „zasady etyczne nie mogą zezwalać na anonimowe angażowanie się sędziów w mediach społecznościowych i komentowanie wyroków, w tym własnych”.

„Obywatele oczekują też, by sędziowie nie posługiwali się nienawistnym językiem, nie używali wulgaryzmów, nie publikowali obscenicznych zdjęć i nie przekraczali granic dobrego smaku” – wskazał resort.

Zbigniew Ziobro podkreślił przy tym, że sprawowane godności sędziego to wielki przywilej, ale też ograniczenia. „Jednym z nich powinna stać się zasada szczególnej powściągliwości w korzystaniu z mediów społecznościowych” – dodał minister.

Jak zaznaczono w komunikacie resortu, propozycja ministra związana jest z koniecznością uporządkowania sytuacji w środowisku sędziowskim. „Zarówno związanej z tym, że niektórzy sędziowie, pracujący dotąd w Ministerstwie Sprawiedliwości, pomylili role, do jakich zostali powołani, jak też z licznymi przypadkami wypowiedzi o charakterze manifestów politycznych” - wskazało ministerstwo.

Informację o rzekomym udziale niektórych sędziów w procederze hejtowania i szkalowania swoich kolegów po fachu opublikował kilka dni wcześniej portal onet.pl. Część osób wymienionych w artykule zdecydowanie zaprzeczyła tym doniesieniom i zapowiedziała podjęcie kroków prawnych.

źródło:

Zobacz więcej