Trzy lata po trzęsieniu ziemi Amatrice nadal w gruzach

3 lata temu trzęsienie ziemi dotknęło Amatrice i inne okoliczne wioski. Budynki nadal nie zostały odbudowane (fot. REUTERS/Stefano Rellandini)

Mijają trzy lata od trzęsienia ziemi w miejscowości Amatrice w środkowych Włoszech, a śladu odbudowy domów nie widać. 24 sierpnia 2016 r. kataklizm dotknął zarówno Amatrice jak i podległe jej 69 wiosek. W całej gminie śmierć poniosło blisko 300 osób. W wiosce Saletta zginęło 21 osób. Maria Antonietta opowiedziała włoskiej telewizji RAI o swoich przeżyciach.

Amatrice żegna ofiary kataklizmu. „Zginęli, ponieważ kochali tę ziemię”

W miejscowości Amatrice w środkowych Włoszech, zniszczonej w wyniku trzęsienia ziemi, odbyły się we wtorek uroczystości pogrzebowe 37 ofiar...

zobacz więcej

– Przypominam sobie tylko, że schodziłam, obijałam się i upadałam. Nie mogłam się wydostać. Później zobaczyłam światło. Nie umiałam sobie wyjaśnić, co to mogło być. Jako, że nie czułam bólu, a poczułam wewnętrzny pokój, w moim przekonaniu umarłam – wspomina Maria Antonietta. Prawie 70-letnia kobieta – trzy lata temu – spędziła pod gruzami dziewięć godzin. Straciła dom i zdrowie.

– Miałam sześć złamań na miednicy, 18 zabiegów, spędziłam prawie dziewięć miesięcy w szpitalu. Ale przyjmuję to. Szczególnie z szacunku do tych, których już nie ma, z szacunku do dzieci, które zginęły. Ten kto przeżył, nie powinien narzekać – powiedziała Włoszka.

Z problemem utraty domu boryka się cała gmina Amatrice, która pozostaje w gruzach. Według informacji dziennika „Avvenire” wciąż nie ma sklepów, aptek czy kawiarni. Zniszczony pozostaje historyczny budynek ratusza gminy.

Burmistrz Amatrice Antonio Fontanella powiedział, że nie ma już „zabytków, pozostała tylko polana”.

Burmistrz Amatrice gani turystów za selfie wśród ruin. „To mnie wkurza”

Sergio Pirozzi w sierpniu, w dramatycznych okolicznościach walki ze skutkami trzęsienia ziemi, obwieścił światu, że żywioł zniszczył trzy czwarte...

zobacz więcej

Inny włodarz Mauro Falcucci z Castelsantangelo sul Nera, wyznał, że nikt nie usuwa przeszkód związanych z biurokracją. – Po trzech latach czujemy się zapomniani – wyraził burmistrz Falcucci.

Jak podaje „Avvenire”, w gminie Amatrice zmniejszyła się liczba mieszkańców. Wiele rodzin i młodych osób wyjechało w poszukiwaniu godnych warunków życia.

Mieszkańcy powiatu nie zapominają jednak o tragedii. W sobotę w Amatrice odbędzie się msza święta w intencji ofiar. Jednak uroczystości rozpoczną się już w nocy. W programie przewidziano m.in. odczytanie imion ofiar.

źródło:
Zobacz więcej