Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Ratujcie płuca świata”. Apel biskupów Ameryki Łacińskiej ws. pożarów w Amazonii

Według oficjalnych danych pożary na obszarze Amazonii są w tym roku większe o 83 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem (fot. REUTERS/Ueslei Marcelino)

Rada Biskupów Latynoamerykańskich (CELAM) wezwała Brazylię i Boliwię oraz społeczność międzynarodową do podjęcia wszelkich możliwych działań w obliczu pożarów lasów w Amazonii. Międzynarodowy ruch na rzecz ochrony klimatu „Fridays for Future” wzywa do ogólnoświatowych demonstracji przed ambasadami Brazylii.

Prezydent Brazylii o ogromnych pożarach w Amazonii: nie mamy środków na walkę

Brazylia nie ma wystarczających środków, aby walczyć z rekordową liczbą pożarów w Amazonii - powiedział prezydent tego kraju Jair Bolsonaro....

zobacz więcej

„Wzywamy rządy krajów Amazonii, zwłaszcza Brazylię i Boliwię, Organizację Narodów Zjednoczonych i społeczność międzynarodową, do podjęcia zdecydowanych działań w celu ochrony płuc naszej planety” – czytamy w oświadczeniu CELAM.

Ponadto biskupi wyrazili solidarność z ludnością tubylczą, która mieszka na obszarach dotkniętych pożarami.

„Solidarność i szybka pomoc społeczności światowej są niezbędne, aby powstrzymać zniszczenie” – napisali latynoscy biskupi.

Tysiące pożarów trawi od 15 sierpnia lasy deszczowe Amazonii głównie na terenie Brazylii i Boliwii. Ich dokładne przyczyny są nadal niejasne. Amazońskie lasy tropikalne wytwarzają życiodajny tlen oraz są domem dla milionów gatunków roślin i zwierząt. Rozciągają się one na obszarze należącym do dziewięciu krajów: Brazylii, Boliwii, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Gujany Francuskiej, Gujany, Surinamu i Wenezueli.

W związku z pożarami w regionie Amazonii, międzynarodowy ruch na rzecz ochrony klimatu „Fridays for Future” ostro skrytykował rząd brazylijski. Zdaniem działaczy ruchu rząd brazylijski aktywnie wspiera niszczenie dużych obszarów leśnych, które mają działanie ochładzające globalny klimat i są rezerwuarem niezbędnego do życia tlenu. Działacze ruchu wezwali w czwartek do protestów przed konsulatami i ambasadami Brazylii.

W Szwajcarii Młodzieżowy Strajk Klimatyczny będzie protestować przed konsulatami Brazylii w Genewie i Zurychu, a także przed ambasadą Brazylii w Bernie. Odbędą też demonstracje w Bazylei i Lozannie.

źródło:
Zobacz więcej