Niebieskie usta, zimne rączki. Przez dietę wegańską prawie zagłodzili córkę

Rodzice karmili córkę m.in. produktami owsianymi, ziemniakami, tostami i ryżem (fot. Shutterstock/Syda Productions)

Dwoje australijskich rodziców zostało uznanych za winnych doprowadzenia swej niespełna dwuletniej córki do niedożywienia z powodu stosowania u niej diety wegańskiej – pisze portal BBC News. Usłyszeli wyrok 18 miesięcy więzienia, który zamieniono na prace społeczne.

Więzienie dla rodziców, którzy niemal zagłodzili dziecko

Sąd w Goeteborgu skazał w czwartek rodziców 1,5-rocznej dziewczynki na trzy miesiące więzienia za doprowadzenie dziecka niemal do śmierci przez...

zobacz więcej

Sąd w Sydney uznał, że para tych około 30-letnich rodziców stosowała wobec swojego dziecka „absolutnie nieodpowiednią” dietę. „Dziecko było poważnie niedożywione, miało niedowagę, było za niskie oraz opóźnione w rozwoju” w stosunku do wieku.

Rodzice karmili córkę m.in. produktami owsianymi, ziemniakami, tostami i ryżem. Dziewczynkę, która dziś ma trzy lata, zabrano od rodziców w marcu 2018 r., gdy jej matka zadzwoniła po pomoc, ponieważ córeczka była w złym stanie.

Wtedy odkryto, że dziewczynka jest poważnie niedożywiona. Mając 19 miesięcy, wyglądała jak trzymiesięczne niemowlę; miała niebieskie usta, zimne dłonie i stopy, niski poziom cukru we krwi i słabe mięśnie.

Cytowany przez BBC opiekun dziewczynki, który zajmował się nią po odebraniu jej rodzicom, podkreślił, że pod względem rozwoju była ona „daleko za innymi dziećmi” w jej wieku. – Nie umiała siadać, nie umiała powiedzieć żadnego słowa, nie umiała sama jeść, nie umiała bawić się zabawkami, (...) nie umiała się całkowicie przekręcić – relacjonował.

Rodzice leczyli chorego na białaczkę synka pestkami moreli. Chłopiec zmarł

Leczenie wyciągiem z pestek moreli, 30 witaminami, a do tego dieta wegańska – tak rodzice leczyli chłopca z rozpoznaną ostrą białaczką...

zobacz więcej

Wydająca wyrok w sprawie sędzia mówiła, że rodzice „początkowo nie byli w stanie zaakceptować faktu, że stan ich córki spowodowany był niedożywieniem”.

Zauważyła też, że para ta – która ma jeszcze dwoje zdrowych dzieci – „nie jest bardzo młoda czy niewykształcona”. Choć Hugget zauważyła, że matka cierpiała wówczas na depresję, podkreśliła też, że wcześniej „coraz bardziej obsesyjnie przywiązywała się” do swoich przekonań, w tym diety wegańskiej. Jednocześnie sędzia skrytykowała ojca, że „nie zrobił nic”, by poprawić stan zdrowia córki.

– Odpowiedzialnością każdego rodzica jest, by zapewnił, że dieta, którą wybiera dla swojego dziecka, (...) była zrównoważona i zawierała wystarczającą ilość podstawowych substancji odżywczych koniecznych do optymalnego rozwoju – zaznaczyła sędzia.

Rodzice przyznali się do winy, uznając, że nie zaopiekowali się swoim dzieckiem odpowiednio i spowodowali poważne szkody dla jego zdrowia.

źródło:

Zobacz więcej