Raport

Epidemia koronawirusa

Do Gdańska wpłynął największy statek na świecie

Ma około 400 metrów długości i ponad 60 metrów szerokości (fot. PAP/Adam Warżawa)

Największy na świecie kontenerowiec MSC Gulsun wpłynął do gdańskiego terminala kontenerowego DCT Gdańsk – poinformował w piątek w komunikacie DCT Gdańsk. Podczas jego postoju zostanie przeładowanych 11 tys. kontenerów, co oznacza, że będzie to największa wymiana takiego ładunku w Europie. Do Europy kontenerowiec wyruszył 8 lipca z chińskiego Tianjin.

Statek Open Arms z migrantami przyjęty do portu na Lampedusie

Po 19 dniach kryzysu, statek organizacji pozarządowej Open Arms został wpuszczony do portu na włoskiej wyspie Lampedusa. Pokład opuściło ostatnich...

zobacz więcej

Jednostka ma 399,9 m długości i 61,5 m szerokości. To tyle samo, co cztery boiska piłkarskie. Dla porównania Empire State Building w Nowym Jorku ma 381 m wysokości, a paryska Wieża Eiffla mierzy 324 m. Jednorazowo może zabrać na pokład 23 tys. kontenerów. Jest wyposażony w ponad 2 tys. kontenerów chłodniczych, co przyspiesza i ułatwia przewóz na trasie między Azją a Europą żywności, napojów, środków farmaceutycznych i innych wymagających chłodzenia artykułów.

Podczas postoju w Gdańsku zostanie przeładowanych 11 tys. kontenerów, co odpowiada 18 tys. TEU. Jak zaznacza DCT Gdańsk, będzie to największa regularna wymiana kontenerów w Europie. MSC Gulsun powstał w stoczni Samsung Heavy Industries w Południowej Korei i pływa pod banderą Panamy. Rozwija prędkość do 21 węzłów. Został dostarczony w lipcu 2019 r.

MSC Gülsün jest pierwszą jednostką z nowej serii. Inwestor chce mieć do 2020 r. 11 kontenerowców tej klasy. MSC Gülsün zbudowany został w Korei Południowej.

DCT Gdańsk jest największym i najszybciej rozwijającym się polskim terminalem kontenerowym oraz jedynym terminalem głębokowodnym w rejonie Morza Bałtyckiego, do którego bezpośrednio zawijają statki z Dalekiego Wschodu. Od 2013 r. regularnie przypływają największe na świecie statki kontenerowe.

Terminal umożliwia Polsce połączenie z największym szlakiem handlowym transportu morskiego; między Europą a Azją, w tym z Chinami. Obsługuje on nie tylko Polskę, ale również m. in. rynki Morza Bałtyckiego.

Jak poinformowano w komunikacie w 2018 r. terminal DCT Gdańsk przeładował blisko 1.9 mln TEU, w tym regularnie obsługując zawinięcia największych kontenerowców na świecie. Na Morzu Bałtyckim jedynie DCT Gdańsk jest terminalem zdolnym do obsługi statków tej wielkości. W br. przeładunki w DCT Gdańsk mają przekroczą 2.0 mln TEU.

źródło:

Zobacz więcej