„Kościelna konserwa”, „drugi pisowiec”. Dziennikarze i politycy opozycji nie chcą Ujazdowskiego

W ubiegłym roku start Kazimierza Ujazdowskiego w wyborach na prezydenta Wrocławia próbował przeforsować Grzegorz Schetyna, ale ostatecznie zrezygnował (fot. arch.PAP/Maciej Kulczyński)

Kazimierz Michał Ujazdowski, były poseł PiS i minister kultury w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, jest kandydatem Platformy Obywatelskiej do Senatu z 44. okręgu w Warszawie. Jego najpoważniejszym kontrkandydatem jest Marek Rudnicki z Prawa i Sprawiedliwości. Wystawienie Ujazdowskiego w walce o mandat przez Grzegorza Schetynę nie podoba się lewicowym dziennikarzom, naukowcom i aktywistom; wzywają do wystawienia przez opozycję innego kandydata, a byłego posła PiS nazywają „kościelną konserwą”.

„Schetyna martwi się tylko o swoje miejsce w partii”, „konsoliduje wokół siebie lojalnych”

– Przykład Neumanna, Gawłowskiego, Grabarczyka, Kierwińskiego pokazuje, że w PO zasad nie ma. Rządzi lojalność – powiedziała w czwartek w „Gościu...

zobacz więcej

Ujazdowski odszedł z PiS w 2007 r., a teraz głośno krytykuje swoją byłą partię. W zeszłym roku jego start w wyborach na prezydenta Wrocławia próbował przeforsować Grzegorz Schetyna, ale ostatecznie zrezygnował i postawił na Jacka Sutryka.

Teraz lider PO postanowił dać Ujazdowskiemu szansę w walce o miejsce w Senacie w warszawskim okręgu obejmującym dzielnice: Śródmieście, Żoliborz, Bielany i Białołęka. To jego przeciwnikiem z PiS jest Marek Rudnicki i właśnie to zestawienie nie podoba się części elektoratu, którzy nazywają wybór pomiędzy dwoma jako „głosowanie na jednego z dwóch pisowców” – tak ocenił Paweł Kasprzak, jedne z liderów Obywateli RP.

Pojawiła się zresztą propozycja, by to właśnie Kasprzak wystartował przeciwko Ujazdowskiemu i Rudnickiemu – takiego zdania jest prof. Monika Płatek, prawniczka i wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, która w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego ubiegała się o mandat z list Wiosny Roberta Biedronia.

Płatek na Facebooku napisała, że „wybór między PiS-em a PiS-em to żaden wybór” i „chce Pawła Kasprzaka do Senatu z Warszawy!”.

Schetyna poprze Kwiatkowskiego na senatora. Sugeruje wycofanie obecnego kandydata

– Nie będę walczył z Kwiatkowskim; za dobrze go znam – oświadczył lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. To komentarz do zapowiedzi...

zobacz więcej

Sam lider Obywateli RP najwyraźniej z satysfakcją przyjął ten głos i odniósł się do niego na stronie swojej organizacji. „Monika uważa – i ten jej pogląd w pełni podzielam – że wystawiając Ujazdowskiego, zwłaszcza w Warszawie, przekroczono granice przyzwoitości na kilka sposobów, między innymi odbierając tutejszym wyborcom wybór i każąc im głosować na któregoś z dwóch pisowców” – napisał.

Także dziennikarze i pisarze obecni w mediach społecznościowych zastanawiają się, co zrobić, by wpłynąć na wycofanie przez PO kandydatury Ujazdowskiego. „A dziennikarze może by coś napisali i opublikowali o tym, że elektorat się burzy przeciwko Ujazdowskiemu i odmawia głosowania? Poprzednim razem Grzechu (Schetyna – red.) spietrał i jednak go zdjął z kandydowania na prezydenta Wrocławia” – zaapelował pisarz Jacek Dehnel.

Z kolei Ewa Wanat, dziennikarka, była redaktor naczelna radia TOK FM, nazwała polityka proponowanego przez PO „kościelną konserwą”.

źródło:
Zobacz więcej