Piorun, grzmot, błyskawica. Jak powstają?

W czwartek rano w Tatrach nic nie zapowiadało tragedii (fot. Shutterstock)

Powietrze rozgrzane do 30 tys. stopni Celsjusza to jeden z warunków tworzenia się wyładowania, które może okazać się śmiercionośne. Zobacz, jak tworzą się pioruny.

Burza w otwartym terenie to śmiertelne niebezpieczeństwo [PORADNIK]

Jak planować wyprawy w góry, żeby uniknąć natrafienia na burzę, a jeśli już to się zdarzy, jak mamy się zachować?. Pamiętajmy, że każdego lata w...

zobacz więcej

Burze i towarzyszące im zjawiska od zawsze budzą w ludziach podziw i strach, bo niosą ze sobą śmiertelne niebezpieczeństwo.

Gdy uderza piorun, iskra elektryczna ogrzewa powietrze do temperatury 30 tys. stopni Celsjusza. Rozgrzane jony emitują światło. Powietrze rozszerzając się wytwarza drgania, które słyszymy i znamy jako grzmoty.

W czwartek w okolicy Giewontu kilkanaście osób zostało rażonych przez piorun. Były także wypadki śmiertelne.

Metalowy krzyż na szczycie Giewontu często przyciąga wyładowania atmosferyczne. Przebywanie tam podczas burzy jest niebezpieczne, podobnie jak wędrowanie szlakami, które są uzbrojone w łańcuchy pomocnicze.

Rano nic nie zapowiadało tragedii. Świeciło słońce i panowały dogodne warunki do wędrówki, jednak w miarę upływu dnia niebo nad górami zasnuły gęste chmury. Około południa rozpętała się gwałtowna burza.źródło:

Zobacz więcej