Marcin Święcicki z PO rzecznikiem praw przedsiębiorców Ukrainy

Marcin Święcicki był prezydentem Warszawy w latach 1994-1999 (fot. arch.PAP/Tomasz Gzell)

Były prezydent Warszawy, poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Święcicki został mianowany nowym rzecznikiem praw przedsiębiorców na Ukrainie. Decyzję w tej sprawie podjął rząd premiera Wołodymyra Hrojsmana. Polak obejmie stanowisko w październiku. Po Sławomirze Nowaku to kolejny polityk Platformy rozpoczynający karierą za wschodnią granicą.

Schetyna poprze Kwiatkowskiego na senatora. Sugeruje wycofanie obecnego kandydata

– Nie będę walczył z Kwiatkowskim; za dobrze go znam – oświadczył lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. To komentarz do zapowiedzi...

zobacz więcej

– Cieszę się z nowego wyzwania i z tego, że nie tylko mogę życzyć Ukraińcom sukcesów w przededniu ich narodowego święta (Dnia Niepodległości 24 sierpnia), ale spróbować samemu dodać do pomyślności naszego sąsiada własną cegiełkę – napisał Święcicki na Facebooku.

Jak wyjaśnił, rzecznik praw przedsiębiorców działa na podstawie porozumienia między rządem ukraińskim, międzynarodowymi organizacjami finansowymi i izbami gospodarczymi przedsiębiorców ukraińskich. Zajmuje się skargami przedsiębiorców na organy władzy, interweniuje w ich sprawach oraz przygotowuje dla rządu rekomendacje systemowe.

Święcicki ujawnił, że zgłosił się do międzynarodowego konkursu na to stanowisko i po kilku rozmowach oraz testach przeprowadzonych przez firmę rekrutacyjną został przedstawiony radzie nadzorczej instytucji ombudsmana ds. przedsiębiorców. Ta z kolei zatwierdziła jego kandydaturę i przesłała ją do akceptacji Radzie Ministrów w Kijowie.

Poprzednikiem Święcickiego na stanowisku rzecznika praw przedsiębiorców na Ukrainie był Algirdas Szemeta, były komisarze UE ds. podatków i minister finansów Litwy.

Święcicki był prezydentem Warszawy w latach 1994-99; jest ekonomistą.

Na Ukrainie pracuje także inny polityk PO, były minister w KPRM i były szef gabinetu politycznego Donalda Tuska – Sławomir Nowak. Kieruje Ukrawtodorem – państwową agencją dróg. By zostać jej szefem w 2016 r. przyjął ukraińskie obywatelstwo od ówczesnego prezydenta kraju Petra Poroszenki.

źródło:

Zobacz więcej