Dziesiątki rannych po burzy w Tatrach. Dwie osoby wciąż poszukiwane

Dwie osoby są wciąż poszukiwane po gwałtownej burzy, która przeszła w czwartek nad Tatrami – poinformował wojewoda małopolski Piotr Ćwik. W szpitalach wciąż przebywa 22 najbardziej poszkodowanych turystów. Około godz. 10 została wznowiona akcja ratowników TOPR.

Premier: Chciałem wyrazić najgłębsze wyrazy współczucia dla rodzin zmarłych osób

Premier Mateusz Morawiecki złożył wyrazy współczucia rodzinom ofiar dzisiejszej burzy w Tatrach. Podziękował też służbom ratowniczym i medycznym,...

zobacz więcej

Jak podała rano rzecznik prasowa wojewody Joanna Paździo, w wyniku nawałnicy hospitalizowanych zostało 56 osób. Obecnie w szpitalach przebywają 22 osoby. W ciągu dnia dane te będą się zmieniać. Ich obrażenia są zróżnicowane: od urazów np. czaszkowych przez oparzenia po urazy wielonarządowe.

Poszkodowani są hospitalizowani w: Szpitalu im. Rydygiera w Krakowie, Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, Szpitalu Wojskowym w Krakowie, szpitalach w Suchej Beskidzkiej, Nowym Targu, i Zakopanem.

W szpitalu powiatowym im. Jana Pawła II w Nowym Targu trzy osoby ciężko ranne przeszły w nocy operacje. Najciężej ranny 21-latek z urazami czaszkowo-mózgowymi czeka na operację.

– Stan pacjentów jest stabilny. Operacja polegała na usuwaniu odłamków skalnych z kości i zabezpieczeniu ran. Jeden z pacjentów w wyniku uderzenia pioruna miał oskalpowane podudzie. 21-latek z urazem czaszkowo-mózgowym czeka na operację. Jest w stanie ciężkim, ale stabilnym. Wymaga odbarczenia z uwagi na wklinowanie łuski kości do tkanki – powiedziała dyrektor ds. medycznych szpitala im. Jana Pawła II w Nowym Targu Aleksandra Chowaniec.

Zastępca dyr. Szpitala Powiatowego w Zakopanem Małgorzata poinformowała, że wśród osób, które przebywają na oddziałach szpitalnych zakopiańskiego szpitala, przebywają również rodzice dwójki zmarłych dzieci. Pozostają oni pod opieką psychologiczną i duszpasterską.

„Piorun uderzył idącego przede mną mężczyznę”. Relacja turysty

– Piorun uderzył idącego przede mną mężczyznę. Był to zagraniczny turysta. Dochodziliśmy do Ciemniaka. Nagle nie wiadomo skąd, znalazłem się na...

zobacz więcej

Około godz. 10 została wznowiona akcja ratowników TOPR w Tatrach. Poszukiwane są jeszcze dwie osoby, gdyż nie zgłosiły się wczoraj do kwater i schronisk.

W Starostwie Powiatowym w Zakopanem działa infolinia. Pod numerami telefonów 18 2017100 i 18 2023914 można uzyskać informacje o poszkodowanych.

Osoby potrzebujące pomocy mogą uzyskać wsparcie psychologiczne w szpitalu im. Chałubińskiego w Zakopanem.

W akcji ratunkowej, którą koordynowało Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, uczestniczyło pięć śmigłowców w tym cztery LPR i jedna maszyna TOPR, 13 karetek, 22 zastępy PSP i OSP, łącznie niemal 80 strażaków oraz Straż Parku. Działania wspierała również policja, straż graniczna i zakopiańska straż miejska.

źródło:

Zobacz więcej