Jacek Czaputowicz spotkał się z sekretarzem generalnym ONZ

Po spotkaniu z Antonio Guterresem minister Czaputowicz poinformował, że sekretarz generalny ONZ wysoko ocenił aktywność Polski podczas przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa(fot. Atilgan Ozdil/Anadolu Agency via Getty Images)

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz rozmawiał w Nowym Jorku z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Spotkanie było ostatnim punktem trzydniowej wizyty szefa polskiej dyplomacji w Stanach Zjednoczonych, podczas której prowadził dwie debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i odwiedził Chicago.

Min. Czaputowicz poprowadzi posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ

Rada Bezpieczeństwa ONZ będzie dziś omawiać sytuację mniejszości religijnych w konfliktach zbrojnych. Posiedzeniu Rady będzie przewodniczył...

zobacz więcej

Po spotkaniu z Antonio Guterresem minister Czaputowicz poinformował, że sekretarz generalny ONZ wysoko ocenił aktywność Polski podczas przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa. Obaj dyplomaci rozmawiali także o Ukrainie oraz o powrocie Polski do udziału w misjach pokojowych ONZ.

Wcześniej minister Czaputowicz poprowadził debatę na temat ochrony mniejszości religijnych w konfliktach zbrojnych io prześladowaniach z powodów religijnych. „Najwięcej represji dotyka dzisiaj chrześcijan, z czego nie wszyscy sobie zdają sprawę” – podkreślił minister.

Ambasador USA do spraw wolności religijnej Samuel Brownback pochwalił Polskę za zorganizowanie debaty na temat represji z powodu wyznawanej wiary.

– Ten temat nie był dotychczas właściwie traktowany w ONZ. Polska inicjatywa podkreśla wagę tej kwestii. Mam nadzieję, że inne kraje zaczną poświęcać tej kwestii więcej uwagi – powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Ambasador podkreślił, że wolność wyznawania religii jest fundamentem wszelkich innych wolności i przypomniał, że 80 proc. ludzi na świecie deklaruje przynależność do różnych kościołów.

źródło:
Zobacz więcej