RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Szef MSZ o przywróceniu Rosji do G8: Najpierw zmiana agresywnej postawy wobec Ukrainy

Rosyjscy żołnierze w trakcie parady wojskowej na okupowanym Krymie (fot. Dmitry Feoktistov\TASS via Getty Images)

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział, że złagodzenie polityki Zachodu wobec Rosji powinna poprzedzić zmiana stanowiska Moskwy w sprawie Ukrainy. W ten sposób skomentował sugestie o konieczności przywrócenia członkostwa Rosji w grupie G8.

Trump za powrotem do formatu G8 z udziałem Rosji

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ponownie opowiedział się za powrotem Rosji do grona państw G8 (obecnie G7). Kraj ten usunięto z grupy...

zobacz więcej

Rosja została wykluczona z grupy G8 po aneksji Krymu. Od tego czasu grupa spotyka się w formule G7. Prezydent Donald Trump opowiedział się jednak za przywróceniem Rosji do tego grona.

– Wiele czasu poświęcamy Rosji na tych spotkaniach, a oni są tam nieobecni. Uważam, że Rosjanie powinni tam być, abyśmy mogli rozmawiać bezpośrednio – mówił amerykański prezydent dodając, że przywrócenie spotkań w formule G8 z udziałem Rosji służyłoby światowemu pokojowi.

Poproszony przez Polskie Radio o skomentowanie tej propozycji i podobnych pojawiających się w Europie, minister Jacek Czaputowicz powiedział, że nie ma powodu do zmiany stanowiska Zachodu wobec Rosji, dopóki Moskwa nie zmieni agresywnej postawy wobec Ukrainy.

– Gdyby Rosja zmieniała swoją politykę, to dopiero byłyby podstawy do zmiany stanowiska Zachodu. Jesteśmy za utrzymaniem jedności Zachodu, oczekując na zmianę stanowiska Rosji” – powiedział minister.

Szef polskiej dyplomacji uznał wypowiedź prezydenta Trumpa za „testowanie stanowiska Rosji”.

źródło:
Zobacz więcej